Nová mutácia Omicron, ktorá je podľa odborníkov vysoko infekčná, no mala by prebiehať miernejšie aj u neočkovaných, už na Slovensku dominuje. Po nedávnom vyjadrení ministra Lengvarského, ktorý postaví pred nemocnice triážne stany na posilnenie urgentných príjmov, sa vyjadrilo k čerstvým číslam súkromné laboratórium. 

Omicron už definitívne dorazil na Slovensko. Nová mutácia koronavírusu je podľa slov ministra Krajniaka miernejšia v priebehu a v zahraničí nezaznamenali taký počet hospitalizácií ako pri predošlých variantoch. Minister Lengvarský nechá ale postaviť pred nemocnice triážne stany na posilnenie urgentných príjmov.

K najnovším počtom sa vyjadrila aj sieť súkromných laboratórií Unilabs. Peter Lednický na sociálnej sieti zverejnil, že omicron bol potvrdený u 61 % pozitívnych vzoriek z celkového počtu 346 vzoriek. Ten sa potvrdil až u 81 % pozitívnych detí vo veku 12 až 17 rokov a u 73 % detí vo veku 5 až 11 rokov. Najviac prípadov je v Košickom, Žilinskom a Prešovskom kraji, pričom sa očakáva rýchly nástup, ale aj odchod mutácie.

Výsledok sekvenácie 384 pozitivít z konca minulého týždňa, pochádzajúcich z celého Slovenska, je nasledovný: aktuálna prevalencia Omikron je 61 %. Zvyšok je Delta. Neprekvapivo je prevalencia najvyššia na severe Slovenska, kde podľa dát dennej pozitivity sledujeme, ako nová vlna znovu zdvíha hlavu. Taktiež je prevalencia vyššia u mobilnejších vekových skupín a (zatiaľ) nižšia u seniorov nad 66 rokov. Je len otázkou času, kedy Omikron úplne ovládne scénu. Našou výhodou ako Slovenska je, že práve vychádzame z Delta vlny, a tak to snáď bez väčších škôd rýchlo prehrmí!

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Peter Lednicky │ Foto: Unsplash