Igor Matovič pravidelne vyhlasuje, že hnutie OĽaNO je protikorupčný politický subjekt, ktorého cieľom je poraziť skorumpovaných politikov. Pri zrode vlády 2020 sľuboval, že skončili praktiky, podľa ktorých budú zvýhodnení tzv. „naši ľudia“. O to viac je prekvapujúce, že členka strany získala teplé miestečko.

Igor Matovič si vybral učiteľku Máriu Šofranko, aby bola líderkou kandidátky hnutia OĽaNO v parlamentných voľbách v roku 2020. Jej zdravotný stav sa však pred voľbami výrazne skomplikoval, no poslankyňou sa predsa len stala.

V októbri 2022 sa dokonca stala členkou rady fondu na podporu vzdelávania, ktorá prideľuje pôžičky pre študentov a pedagógov. Podľa novelizácie zákona o Fonde patrí jedno miesto rezortu financií, ktoré v tom čase viedol práve Matovič. Vláda sľubovala transparentné výberové konania, no Šofranko získala funkciu bez neho.

Zrejme nie je náhodou, že politička pôsobí aj v Školskom parlamentnom výbore, ktorý tento fond kontroluje. Šofranko tak prakticky kontroluje samu seba. „Školský parlamentný výbor nekontroluje tento fond. Jeho riaditeľ len každoročne informatívne predkladá školskému parlamentnému výboru výročnú správu o činnosti fondu,“ vysvetlila nedávno pre Topky.sk.

Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) však vyhlásila, že tvrdenia členky strany OĽaNO vôbec nie sú pravdivé. Členovia ŠRVS od Šofranko žiadajú, aby sa verejne a písomne ospravedlnila. Taktiež požadujú, aby ju dočasne poverený premiér Eduard Heger odvolal z pozície v rade.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: aktuality.sk, topky.sk | Foto: FB/Mária Šofranko