Prezidentka prijala Krajčího demisiu: Tvrdé slová na rozlúčku!

Dátum:

Potom, čo slovenskej vláde hrozil reálny pád, sa koalícia dohodla na odstúpení ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. V prípade, že by tak neurobil, mienili dve z koaličných strán odísť z vlády, pričom nominant strany OĽaNO napokon predsa len podal demisiu.

Tú prijala len pred okamihom Zuzana Čaputová, ktorá za dočasného ministra zdravotníctva vymenovala Eduarda Hegera. Samotný Krajčí má podľa nepodložených informácii dostať miesto šéfa parlamentného výboru pre zdravotníctvo. Zatiaľ síce nie je jasné, kto s určitosťou preberie celý rezort, no prezidentka venovala odchádzajúcemu ministrovi krátky prejav.

Vyjadrenie Zuzany Čaputovej z demisie v plnom znení

,,Dôverujem tomu, že ste ako minister zdravotníctva konali podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Žiaľ, ako všetci vieme z vlastnej skúsenosti, niekedy ani toto neprináša také výsledky, aké by sme si želali a aké potrebujeme a najmä nie v situácii, ktorej zvládnutie je výzvou nielen pre jeden rezort a jedného ministra, ale pre celú vládu a celú krajinu. Okrem prevádzkových problémov rezortu ste mali za úlohu zvládnuť aj prípravu medicínskeho a epidemiologického plánu boja s pandémiou. Faktom je, že sa vám vaše viaceré kľúčové odporúčania nepodarilo presadiť a nepodržali vás pritom členovia vlády ani vlastní ministri. Situácia sa aj preto kontinuálne zhoršovala. Vážený pán Krajčí, váš ľudský vklad a nasadenie do riadenia ministerstva si vážim. Vyvodenie politickej zodpovednosti však považujem za integrálnu súčasť mandátu, ktorý ste ako minister získali. Chcem pripomenúť že práve vyvodzovanie politickej zodpovednosti bolo jednou z veľkých tém pred voľbami a vaše hnutie očakávania verejnosti na jej vyvodzovanie podporovalo. O to menej sa viem stotožniť s interpretáciou, kedy je vaša demisia podávaná ako obeta.

Je to prirodzený následok situácie, ktorej v pandémii a v celej spoločnosti čelíme. Od vášho nástupcu očakávame, že v boji s pandémiou bude od vládneho kabinetu dôraznejšie vyžadovať väčšiu podporu a pomoc, a to vo všetkých ohľadoch, pretože ak by minister zdravotníctva v čase pandémie aj naďalej zostal bezmocný, znamená to, že sme bezmocní všetci, čo je stav, ktorý je pre Slovensko neprípustný. Našou hlavnou úlohou, pán minister financií, ako povereného vedením rezortu, bude dočasne zabezpečiť fungovanie rezortu až do vymenovania nového ministra zdravotníctva. Vážený pán Krajčí, želám vám všetko dobré vo vašom ďalšom pôsobení.“

Dora
Zn.: Vždy v centre diania s očami na stopkách! :)

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Matovič chce regulovať politické diskusie: Ostrý odkaz od Dibákovej!

Igor Matovič plánuje zasiahnuť do fungovania politických diskusií, pričom...

Slovenská športová hviezda sa vydala: Bola z nej PREKRÁSNA nevesta!

Úspešná hviezda domácej športovej scény prežila uplynulý víkend jeden...

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...