Nový typ koronavírusu z južného Anglicka bol začiatkom januára identifikovaný v Michalovciach, o pár dní neskôr aj v okresnom meste Nitra. Tá momentálne čelí problémom vyťaženosti nemocnice vzhľadom na kritickú situáciu počtu hospitalizovaných pacientov na ochorenie Covid-19. Čaká podobný scenár aj hlavné mesto Slovenska?

Minister zdravotníctva Marek Krajčí informuje o závažnosti ochorenia novej mutácie koronavírusu pochádzajúcej z južného Anglicka. V sobotu 9. januára bola zaznamenaná už aj v Bratislave! “Odobraté vzorky z okresu Michalovce, ako aj Nitry sú pozitívne a, žiaľ, aj časť vzoriek z Bratislavy. Vzorky z Nitry a Bratislavy ešte budú potvrdené tímom Borisa Klempu aj sekvenovaním,” informuje Marek Krajčí.

Minister zdravotníctva zároveň predpokladá, že vírus je distribuovaný do všetkých kútov krajiny. “Určite budeme musieť mať dlhodobo prijaté prísne opatrenia, ktoré budú brániť socializácií ľudí, aby sme spomalili šírenie vírusu lokálne. Na takto agresívne sa šíriaci vírus však tieto štandardné opatrenia dostatočne nezaberajú, a preto bude potrebné časté pretestovávanie obyvateľstva,” reaguje na situáciu minister zdravotníctva.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Ministerstvo zdravotníctva informovalo 21. decembra, že vzhľadom na prítomnosť novej infekčnejšej mutácie sa od polnoci rovnakého dňa zaviedla pre ľudí prichádzajúcich z Veľkej Británie povinnosť karantény. Tá môže byť ukončená až po absolvovaní RT-PCR testu s negatívnym výsledkom, no na výter sa môžete dostaviť až v 5. deň od pricestovania na územie SR. Začiatkom januára sa vírus potvrdil aj v Michalovciach, 8. januára bol detekovaný už aj v okresnom meste Nitra. Dňa 9. januára bol potvrdený už aj v Bratislave.

Zdroj: FB/Marek Krajčí | Foto: pixabay.com, commons.wikimedia.org