Hoci je celý svet hore nohami kvôli koronavírusovej pandémií, Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyhlásila šokujúce slová. Podľa nich sa vírus neprenáša vzduchom a nosenie rúšok nie je nutné vo všetkých prípadoch. Je to ale naozaj tak?

Každý sa do väčšej či menšej miery obáva nákazy novým koronavírusom, ktorý nedávno zabil aj pármesačné bábätko, a nosí poctivo rúška či aspoň šatky. Svetová zdravotnícka organizácia WHO, ktorá by mala ísť v šírení preventívnych opatrení príkladom, však vyhlásila šokujúce slová. Podľa nich sa vírus spôsobujúci COVID-19 neprenáša vzduchom na vzdialenosť niekoľko metrov, ale len kvapôčkami a priamym kontaktom. Vzdušný prenos má byť možný len za výnimočných okolností.

Vyhlásili to na svojom Twitteri, no odborník a špecialista na infekčné ochorenia Donald Milton bije po ich zľahčujúcich slovách na poplach: “Myslím, že WHO bola nezodpovedná pri vydaní tejto informácie. Chybné informácie sú nebezpečné. Nemyslím si, že to vedia. Myslím, že len hádajú z klobúka,” dodáva podľa LAist so slovami, že vieme o víruse málo na to, aby sme mohli robiť závery o jeho presnom šírení.

Medzi šírením kvapôčkami a šírením vzduchom je pritom podľa epidemiológov veľmi tenká hranica a dodržovanie bezpečnej vzdialenosti medzi ľuďmi má svoje opodstatnenie. WHO tiež vyhlásila, že rúška by mali nosiť predovšetkým nakazení a ľudia, ktorí s nimi prichádzajú v interiéri do kontaktu. Pre ostatných má údajne väčší význam časté umývanie si rúk a nedotýkanie sa tváre. Keďže sa ale zatiaľ presne nevie, ako sa vírus šíri, je nosenie rúšok nanajvýš zodpovedné aspoň na miestach, kde sa zdržiavajú aj iné osoby.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: laist.com, npr.org │ Foto: Unsplash, Twitter