Štát pripravuje celonárodné testovanie: Tentokrát chce zistiť, či…!

Dátum:

Celoplošné testovanie, ktoré sa uskutočnilo minulý rok na prelome októbra a novembra, si určite pamätá každý z nás. Mnohí občania boli nútení podstúpiť experiment Igora Matoviča, keďže potrebovali negatívny výsledok testu kvôli práci či zákroku v nemocnici. Teraz prišlo ministerstvo zdravotníctva s ďalšou novinkou!

Bývalý premiér sa minulý rok rozhodol antigénovými testami otestovať celé Slovensko s cieľom nájsť, čo najväčší počet infikovaných ľudí. Tentokrát sa paličky v nose vymenia za ober kvapky krvi z prsta. Odborníci chcú totiž zistiť, koľko Slovákov má v tele protilátky proti koronavírusu.

Tentokrát by mala stačiť vzorka minimálne 5-tisíc našincov, pričom do štúdie sa môžu zapojiť iba nezaočkovaní ľudia. Epidemiológovia totiž stále predpokladajú, že vakcinovaní sú dostatočne chránení. „Bude sa tak ľahšie odhadovať, v akej lokalite hrozí najbližšie týždne vzostup epidémie a vznik nových ohnísk. Budeme vedieť v predstihu pripravovať kroky v súvislosti v boji s pandémiou, ale takisto to pomôže aj očkovacej stratégii,“ povedala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Testovanie protilátok sa má zisťovať v ôsmich mestách, ktoré si vytypovali odborníci. Má ísť o slovenská mestá Bratislava, Komárno, Považská Bystrica, Čadca, Košice, Rimavská Sobota, Lučenec a Kežmarok. ,,Regióny boli vybrané tímom odborníkov participujúcich na štúdií, napr. epidemiologička Alexandra Bražinová, matematik Richard Kollár a ďalší, aby vystihli reprezentatívnu vzorku v zmysle zaočkovanosti regiónov a incidencie 2. vlny pandémie,“ dodala Eliášová.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: pluska.sk  |  Foto: YT/HNtelevízia, depositphotos.com

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Twiinska s mladým hercom krstili dcérku: Záber šťastnej rodinky!

Sesterské duo Twiins doslova vyrastalo pred očami fanúšikov, pričom...

Slovenská partnerka hviezdy Skrytej vášne ukázala bruško v plnej kráse!

Je tomu už takmer dvadsať rokov, čo diváčky telenovely...

Tragédia v Trenčíne: Pri požiari vyskočila zo 7. poschodia jedna osoba!

Aktuálny víkend sa začal v Trenčianskom kraji viac ako...

Exminister prišiel s návrhom: Chce vedieť, či je Matovič duševne zdravý!

Nie je to po prvýkrát, čo sa na verejnosti...