Pár dní po tragickej dopravnej nehode na Zochovej ulici sa obvinený Dušan Dědeček postavil pred sudcu. Drvivá väčšina Slovákov vrátane trúchliacich rodín boli presvedčení, že opitý vodič poputuje okamžite do väzby. Opak bol však pravdou! Sudca sa najnovšie rozhodol vysvetliť, prečo dospel k takémuto rozhodnutiu.

Bývalý športový funkcionár pripravil o život päť mladých ľudí, vďaka čomu skončil pred sudcom Okresného súdu v Bratislave. Keď Marek Filo prvýkrát čítal o detailoch tragickej udalosti, ani mu nenapadlo, že sa bude riešiť uväznenie obvineného, keďže išlo o autonehodu. Až prokurátor Juraj Chylo mu oznámil, že uvažuje o návrhu na väzbu.

Podľa jeho slov necítil žiadny tlak pri prevzatí celého spisu o prípade, no ani pri rozhodovaní. Pri súdnom procese mala Dědečkova reč tela nasvedčovať, že svoj čin úprimne ľutuje. Sudca vysvetlil, že z konania vodiča nebola preukázaná snaha o útek, a taktiež hrozba vysokého trestu nie je dôvodom na väzbu. Dve podmienky na rozhodnutie vziať muža do cely neboli splnené, v dôsledku čoho sa rozhodol, že bude stíhaný na slobode.

Mnohí občania upozorňovali, že mal spomínaný vodič už 16 záznamov o priestupkoch. Filo vysvetlil, že ani jeden z priestupkov sa netýkal alkoholu, a taktiež môže dôjsť k ďalším priestupkom, no nie k trestnému činu. ,,Vnútorne viem, že mám absolútne čisté svedomie,“ povedal sudca v rozhovore pre Denník N, pričom si neuvedomil, aká vlna kritika príde zo strany trúchliacich rodín i bežných ľudí.

Jeho e-mailová schránka bola denne zaplavená nenávistnými, ba až výhražnými správami. Dokonca zistil, že sa niektorí zaujímajú o adresu jeho trvalého bydliska. Neváhal a požiadal o ochranu pre seba i celú rodinu. Najhoršie písomné útoky poslal na políciu, no trestné oznámenie na nikoho nepodal. Naďalej trvá na svojom rozhodnutí a momentálne sa snaží našincom vysvetliť, že nevzatie do väzby neznamená, že obvinený sa nedočká spravodlivého trestu. Je nutné pripomenúť, že Krajský súd jeho rozhodnutie zvrátil a Dědeček napokon putoval do väzby.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk  |  Foto: TV Markíza