Aktuálna situácia rozdeľuje Slovákov na dva tábory, pričom protipandemické opatrenia a s nimi spojené nariadenia poburujú občanov všetkých vekových kategórii. Kým mnohí akceptovali fakt, že tohtoročné vianočné sviatky budú v rámci ochrany verejného zdravia iné, než ich poznáme z minulosti, tisíce ľudí ostali pohoršení z najnovšej zmeny vyhlášky.

Tá sa týka pozitívne testovaných poslancov na koronavírus, ktorí majú rovnako, ako “bežní občania”, ostať minimálne v desaťdňovej karanténe. Nová výnimka, ktorú v nedeľu večer narýchlo zmenil hlavný hygienik Ján Mikas, im však aktuálne umožňuje zúčastniť sa rokovaní a mimoriadnych úloh v prípade, že nemajú príznaky a používajú ochranné prostriedky, vrátane respirátora FFP2.

Práve táto skutočnosť, ktorá vošla do platnosti v súvislosti so záujmom predĺžiť núdzový stav, nenahnevala len voličov, ale aj opozíciu. Kým Milan Uhrík podal na hygienika trestné oznámenie a Robert Fico avizoval vo videu, aké tresty môžu hroziť politikom, ktorí prídu do parlamentu nakazení, Peter Pellegrini vyzval Mikasa k odchodu z funkcie.

Ako tvrdí, koalícia prejavuje papalášizmus, pričom politickej hre prepožičiava tvár hlavný hygienik, ktorý však má dbať predovšetkým na zdravie ľudí. Bývalý premiér tak odsúdil nielen verejné očkovanie mladých poslancov, ale aj vyhlášku, ktorou umožnil nakazeným poslancom, pozitívnym na koronavírus, rokovať priamo v parlamente. “Ako chcú vládni politici, aby ľudia rešpektovali ich nariadenia, ak ich sami okázalo rad radom porušujú? Akým príkladom idú, ak si papalášsky umožnia výnimky, o ktorých sa iným nemôže ani snívať? Už nám zrazu nezáleží na zdraví ľudí, keď má prednosť politika?” pýta sa vyčítavo.

Pellegrini zároveň uviedol, že strana Hlas nielenže nesúhlasí s predlžovaním núdzového stavu, no poukazuje i na skutočnosť, že vláda mala 90 dní dostatok času na to, aby zaviedla opatrenia proti koronavírusu. “Je mi veľmi ľúto, že toto papalášstvo umožňuje sám hlavný hygienik, ktorý má v prvom rade dbať o zdravie všetkých ľudí na Slovensku. Ján Mikas už svojimi krokmi prekročil čiaru, ktorá delí odborníkov od politikov. A mal by zvážiť svoj odchod z funkcie, ktorá má a musí byť výlučne odborná,” uzavrel svoje stanovisko predseda strany HLAS.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Peter Pellegrini