Čo všetko nosíte v peňaženkách? Ak ste vzorným občanom, nechýbajú vám v nich občiansky preukaz, vodičský preukaz (ak ste jeho držiteľom), kartičku poistenca, možno doklady od auta a keď k tomu pripočítame platobnú kartu, čipovú kartu do MDH a možno i ďalšie, výsledkom je peňaženka, ktorá je hrubá a sotva ju vopchať do vrecka.

Tomu čoskoro môže odzvoniť. Moderná doba a nové technológie nám v mnohom uľahčujú život. Napísať SMSku alebo e-mail je jednoduchšie ako ísť zakaždým na poštu a poslať list. Platobná karta nám zjednoduší i urýchli platbu a dalo by sa pokračovať.

Európska únia si dala za cieľ, aby do roku 2030 aspoň 80 % jej obyvateľov využívalo digitálnu identitu na prístup k dôležitým verejným službám v celej Únii. „Na Slovensku je projekt aktuálne v úvodnej fáze prípravy. Predbežne je uvedenie digitálnej peňaženky plánované v roku 2025,“ uviedol odbor komunikácie Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI).

Digitálnej peňaženky bude vraj možné uložiť si napríklad občiansky a vodičský preukaz, no taktiež aj rodný list, diplom či kartičku poistenca alebo lekársky predpis. V hre je aj možnosť si prostredníctvom aplikácie založenie účtu v banke či registrácia u mobilného operátora,“ uviedlo ministerstvo, pričom tiež spresnilo, že využívanie digitálnej peňaženky nebude povinné, ale dobrovoľné.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený MIRRI SR (@ministerstvo_irri_sr)

Zdroj: Startitup | Foto: IG/ministerstvo_irri_sr, Pixabay