Rok 2023 je za nami už pár týždňov a aktuálne sa vynárajú na povrch rozličné štatistiky, ktorými ho možno bilancovať. A trebárs aj ten automobilový svet. Nedávno sme vás informovali o tom, ktoré značky vozidiel boli najpredávanejšie za uplynulý rok na Slovensku.

Teraz prichádza na rad zaujímavé celoeurópske porovnanie, pričom rok 2023 bol do istej miery prelomový. Totižto behom neho po prvý krát medzi vozidlami SUV dominovalo mimoeurópske vozidlo, a zároveň vozidlo, ktoré je elektrické.

Len pre informáciu, skratka SUV (z anglického Sport Utility Vehicle) označuje vozidlá, ktoré kombinujú v sebe vlastnosti športových a terénnych vozidiel, pričom neprevláda ani rýdzo terénna ani rýdzo športová či úžitková zložka ich použitia.

Vozidlá SUV dokonca v roku 2023 ovládli trh s novo registrovanými vozidlami. Vlani sa SUV podarilo dosiahnuť v registráciách nových áut už 51 %. A nič nenasvedčuje tomu, že by sa to malo zmeniť. SUV doslova zvalcovali trh, keď ich predaj v roku 2023 vzrástol o 19 % na 6,63 milióna kusov v európskom meradle.

Ako informuje web denníku Pravda, Slovensko v tomto smere nie je výnimkou. Na slovenskom trhu sa vlani v kategórii SUV a crossoverov zaregistrovalo 46 501 nových áut, čo značí trhový podiel 52,8 percenta.

Kráľom Európy sa pritom stalo vozidlo Tesla Y, ktorej sa predalo podľa dostupných štatistík až 254 822 kusov.

Na slovenskom trhu neprekvapivo vyhrala medzi SUV-čkami Kia Sportage, ktorá za sebou zanechala kompaktný crossover Škoda Kamiq a ďalšieho “Kórejca”, a síce Hyundai Tucson. 

Zdroj: Pravda.sk | Foto: Depositphotos