Hoci sa verejnosť domnieva, že jediným problémom s koronavírusom je poraziť ho, zrejme sa mýlia. U niektorých vyliečených pacientov sa totiž objavujú aj pretrvávajúce následky či symptómy. Americkí vedci tiež zverejnili model, podľa ktorého predpovedali, koľko Slovákov zomrie na koronavírus.

Dr. Shu-Yuan Xiao, patológ z Lekárskej Univerzity v Chicagu odhalil, že vyliečiť pacienta z koronavírusu nie je jediný problém. Niektorí vyliečení majú totiž po prekonaní Covid-19 trvalé symptómy či následky. Veľké množstvo nakazených ľudí koronavírusom prejde cez ochorenie Covid-19 len s miernymi príznakmi a po prekonaní im neostanú žiadne trvalé následky. Ďalšia skupina pacientov však musí skončiť hospitalizovaná na pľúcnej ventilácií. Práve títo pacienti sú ohrození aj po prekonaní vírusu.

16 až 20 percent pacientov so symptómami, ktorí potrebovali ošetrenie na Jednotke intenzívnej starostlivosti, je ťažké dopredu odhadnúť,” uviedol. U pacientov na pľúcnej ventilácií je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k poškodeniu pľúc až do štádia syndrómu akútnej respiračnej tiesne. U niektorých sa môže podľa ABCnews vyvinúť aj pľúcna fibróza a pôvodná dýchacia funkcia sa už nikdy neobnoví.

Dodáva však, že aj u pacientov, ktorí prekonali iné respiračné ochorenia pomocou ventilácie, môžu pretrvávať následky celé mesiace aj roky. Anglickí vedci však podľa DailyMail odhaľujú aj ďalšie nebezpečné pretrvávajúce symptómy ako poškodenie srdca, a to aj u pacientov, ktorí predtým nemali žiadne kardiovaskulárne problémy.

Ďalší pacienti môžu trpieť dlhotrvajúcou stratou čuchu a chuti, čo spôsobuje v ich živote frustráciu. Mnohí taktiež trpia psychickými problémami ako úzkosť či depresia, ktoré prepukli v dôsledku vírusovej pandémie. Niektorí profesori predpokladajú, že koronavírus spôsobí aj neurologické ochorenia ako následok poškodenia nervov a tkanív.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dailymail.co.uk, abcnews.go.com │ Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Unsplash