Obvinení vyšetrovatelia, ako aj dočasný šéf inšpekcie sa postavili v stredu pred Okresný súd Bratislava III. Sudca Juraj Kapinaj ich po niekoľkých hodinách poslal do väzby, pričom o jednom z vyšetrovateľov sa rozhodne vo štvrtok. Obhajca vyšetrovateľov vyriekol po verdikte súdu tvrdé slová.

Elitní vyšetrovatelia NAKA, ktorí sa zaoberali veľkými korupčnými kauzami s nominantmi Smeru, mali podľa slov ich obhajcu Petra Kubinu zhromaždiť materiály na trestné stíhanie viacerých osôb z prostredia Úradu inšpekčnej služby. Generálna prokuratúra pod taktovkou Kanderu však pomocou paragrafu 363 stopla celý prípad ešte pred vznesením obvinenia a následne obvinili vyšetrovateľov NAKA, ktorí sa prípadu venovali. Pčolinský aj Mikulec pritom hovoria o otvorenej vojne týchto dvoch zložiek.

K obvineniu sa následne vyjadrili kolegovia z NAKA, ako aj právny zástupca Peter Kubina, ktorý uviedol, že celý prípad stojí na vode. Na verejnosť uniklo i video z 12. júla, v ktorom sa pred budovou inšpekcie stretol Zurian a Santusová. Vyšetrovatelia Čurilla, Ďurka, Sabota a dočasný šéf inšpekcie Scholtz sa v stredu postavili pred Okresný súd Bratislava III.

Sudca Juraj Kapinaj po niekoľkých hodinách na návrh prokurátora Juraja Chyla rozhodol o ich vzatí do kolúznej väzby, pričom o štvrtom vyšetrovateľovi Mašinovi sa rozhodne vo štvrtok. Podľa prokurátora Chyla sa Sabota priznal a usvedčil kolegov, no jeho obhajca Koutun také tvrdenia podľa informácií DenníkaN rázne poprel a označil to za dezinterpretáciu. Sabota, ktorý za dlhé roky na polícií nemal žiadne resty, je zo situácie zdrvený a na polícií potvrdil, že sa s kolegami len bežne rozprávali o spracovaní prípadu, no odmieta nezákonné konanie.

Tvrdé slová vyslovil po rozsudku aj obhajca Kubina: “Rozhodnutie o vzatí do väzby Jána Čurillu je odôvodnené ako platobný rozkaz. Teda nijako… Nič slušné mi nenapadá,” uviedol na margo rozhodnutia sudcu. Dodal, že v rozhodnutí chýba akékoľvek odôvodnenie: “Nie je to bežné konanie. Ale celé toto trestné konanie nie je bežné a to, čo sa dnes stalo, do toho zapadá,” dodal so slovami, že rozhodnutie je v rozpore s rozhodnutiami Ústavného súdu o väzbe. Čurilla podal voči rozhodnutiu sťažnosť a vec sa dostane na Krajský súd v Bratislave.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: YT/Denník N