Posledné dni sa pošuškáva o tom, že Ivan Mikloš by mal byť súčasťou novej, ukrajinskej vlády. Sadnúť by si mal na stoličku ministra financií a vicepremiéra. Ponuku, ktorú dostal od budúceho premiéra Volodymyra Hrojsmana, už podmienečne prijal.

[sociallocker]Teraz všetko závisí od toho, či formujúca sa vláda dostane potrebnú dôveru. Mikloš si však bude musieť zvyknúť na oveľa menšie zárobky, ako bol naučený na Slovensku. Už len oproti príjmom nášho bežného poslanca si pohorší o tisícky eur. Radoví ministri totiž v súčasnosti musia pracovať len za niečo viac, ako je naša minimálna mzda – zhruba 450 eur, informuje o tom cas.sk.

Na to, aby mohol byť ukrajinským ministrom, by mal byť podľa legislatívy držiteľom ukrajinského občianstva. To však v jeho prípade neprichádza do úvahy. Prijatím ukrajinského občianstva by totiž stratil občianstvo slovenské, tak hovoria zákony. “Strata slovenského občianstva je pre mňa neprekonateľná prekážka,” priznáva Mikloš. “Práve teraz sa riešia možnosti, ako by sa to dalo vyriešiť. Hľadajú sa možnosti výnimky na jednej či druhej strane.”

Aj keby sa do vlády Mikloš dostal, veľmi by na tom nezarobil. Vo verejnom sektore na Ukrajine, sú platy v porovnaní so Slovenskom veľmi nízke. V prípade ministra financií ide len o 450€ mesačne, prezident zarobí 455€ mesačne, poslanec 600€, premiér je na tom o čosi lepšie, mesačne zarába 870€  a najlepšie je na tom veliteľ protikorupčnej jednotky s mesačným platom vo výške 2300€.

Zdroj: cas.sk | Foto: facebook [/sociallocker]