Igor Matovič na sociálnej sieti zverejnil pred pár hodinami smutný graf. Ten zobrazuje, koľko percent obyvateľov jednotlivých krajín verí dezinformáciám a konšpiráciám. Expremiér použil štatistiku na pripomenutie v súčasnej náročnej a vojnovej dobe, kedy sa na nás valí množstvo informácií aj z neoverených zdrojov.

Graf, znázorňujúci percentuálne zastúpenie obyvateľov krajín veriacich konšpiráciám a dezinformáciám, zverejnila v roku 2020 mimovládna organizácia Globsec. Z výsledkov vyplýva, že Slovensko výrazne vedie v porovnaní s Maďarskom či Poľskom. Kým u južných susedov verí konšpiráciám 35 % obyvateľov, u severných susedov je to 34 %. Len 29 % Čechov verí dezinformáciám a v Rakúsku je to dokonca 20 % opýtaných.

Slovensko skončilo s výsledkom 56 %, čo znamená, že približne každý druhý Slovák uverí neovereným informáciám či priamo klamstvám. V otázkach sa pritom vyjadrovali k tézam ako “O svetových udalostiach nerozhodujú volení lídri, ale tajné skupiny a spolky, ktoré sa usilujú o vytvorenie totalitnej svetovlády”, “Základne NATO na Slovensku by znamenali americkú okupáciu” či “Neziskové organizácie sú predĺženou rukou zahraničných mocností a záujmov”.

Ľudia, ktorí uverili jednej konšpirácii, boli podľa prieskumu náchylní veriť aj ďalším. Vysoké percento z nich bolo ochotných vzdať sa určitých základných práv a slobôd pre zachovanie tradičných hodnôt či za zvolenie silného lídra namiesto liberálnej demokracie. Graf Matovič neokomentoval, napísal však v “ruštine”, že slová nie sú potrebné a všetko je jasné.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: globsec.org │ Foto: FB/Igor Matovic, YT/Denník N