Matovič zverejnil smutný graf: AHA, koľko Slovákov verí konšpiráciám!

Dátum:

Igor Matovič na sociálnej sieti zverejnil pred pár hodinami smutný graf. Ten zobrazuje, koľko percent obyvateľov jednotlivých krajín verí dezinformáciám a konšpiráciám. Expremiér použil štatistiku na pripomenutie v súčasnej náročnej a vojnovej dobe, kedy sa na nás valí množstvo informácií aj z neoverených zdrojov.

Graf, znázorňujúci percentuálne zastúpenie obyvateľov krajín veriacich konšpiráciám a dezinformáciám, zverejnila v roku 2020 mimovládna organizácia Globsec. Z výsledkov vyplýva, že Slovensko výrazne vedie v porovnaní s Maďarskom či Poľskom. Kým u južných susedov verí konšpiráciám 35 % obyvateľov, u severných susedov je to 34 %. Len 29 % Čechov verí dezinformáciám a v Rakúsku je to dokonca 20 % opýtaných.

Slovensko skončilo s výsledkom 56 %, čo znamená, že približne každý druhý Slovák uverí neovereným informáciám či priamo klamstvám. V otázkach sa pritom vyjadrovali k tézam ako „O svetových udalostiach nerozhodujú volení lídri, ale tajné skupiny a spolky, ktoré sa usilujú o vytvorenie totalitnej svetovlády“, „Základne NATO na Slovensku by znamenali americkú okupáciu“ či „Neziskové organizácie sú predĺženou rukou zahraničných mocností a záujmov“.

Ľudia, ktorí uverili jednej konšpirácii, boli podľa prieskumu náchylní veriť aj ďalším. Vysoké percento z nich bolo ochotných vzdať sa určitých základných práv a slobôd pre zachovanie tradičných hodnôt či za zvolenie silného lídra namiesto liberálnej demokracie. Graf Matovič neokomentoval, napísal však v „ruštine“, že slová nie sú potrebné a všetko je jasné.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: globsec.org │ Foto: FB/Igor Matovic, YT/Denník N

Retro
Prináša čitateľom témy, ktoré hýbu Slovenskom. Zbiera pre vás čerstvé novinky,, udalosti a zaujímavosti.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Twiinska s mladým hercom krstili dcérku: Záber šťastnej rodinky!

Sesterské duo Twiins doslova vyrastalo pred očami fanúšikov, pričom...

Slovenská partnerka hviezdy Skrytej vášne ukázala bruško v plnej kráse!

Je tomu už takmer dvadsať rokov, čo diváčky telenovely...

Tragédia v Trenčíne: Pri požiari vyskočila zo 7. poschodia jedna osoba!

Aktuálny víkend sa začal v Trenčianskom kraji viac ako...

Exminister prišiel s návrhom: Chce vedieť, či je Matovič duševne zdravý!

Nie je to po prvýkrát, čo sa na verejnosti...