Po samovražde Milana Lučanského, ktorý poslednýkrát vydýchol v nemocnici, sa ozval kamarát či bývalá kolegyňa policajného exprezidetna. Najnovšie ale povedal svoj názor aj niekdajší vyšetrovateľ Jozef Šátek, ktorý má na citlivý prípad jasný pohľad.

Pokus o samovraždu Milana Lučanského, ktorý skončil napokon smrťou, vyvoláva u verejnosti viaceré otázniky. K citlivému incidentu sa už jednoznačne vyjadrila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá potvrdila, že je vylúčené cudzie zavinenie počas prvého aj druhého prípadu hospitalizácie a nepochybili ani príslušníci ZVJS. Zároveň vyzradila i hrozivé detaily samovraždného pokusu, ktorý prebehol v cele v Prešove. O slovo sa prihlásil aj Lučanského kamarát a novinár Púchovský, a taktiež jeho exkolegyňa a právnička Mišíková.

Najnovšie mala uniknúť údajná lekárska správa Lučanského, z ktorej informácie ale ministerstvo opäť dementovalo a označilo za nepravdivé. Niekdajší vyšetrovateľ Jozef Šátek, ktorý sa vyjadruje k závažným prípadom, zverejnil svoje stanovisko aj po smrti Milana Lučanského. Exprezidenta polície označil za “kovboja”, ktorý žil vo vlastnom svete s vlastnými pravidlami. “Pri takejto vysokej hre ide o život, každá chyba, krok vedľa sa trestá a pokiaľ sa pohybujete vo vyšších zločineckých skupinách, tak trestom je smrť. S tým vedomím spávate i vstávate, musíte na to pamätať a pri „operatívnych kombináciách“ veci plánovať tak, aby ste ochránili seba, svojich kolegov, prípad i svoju rodinu,” napísal.

Generála Lučanského však nazval aj výborným operatívcom, hoci bol podozrivý z brania úplatkov. Podľa jeho názoru exšéf polície rátal s každou možnosťou, dokonca aj s touto: “Tak, ako vedel, čo ho môže čakať pri pohybovaní sa medzi členmi zločineckej skupiny, tak veľmi dobre vedel, čo robí s „odpustkami“ i to, čo mu za to hrozí a tiež bol pripravený na to, čo ak tenký ľad praskne. A keď to prasklo, tak presne vedel, čo urobí, mal to dávno premyslené a bol s tým vyrovnaný,” prekvapuje. Myslí si, že keď Lučanský vo väzbe zistil zdroj a rozsah nespochybniteľných dôkazov, život pre neho stratil zmysel.

Gen. Lučanský bol veľmi silná osobnosť, profesionál, ktorý bol schopný veľmi rýchlo pochopiť závažnosť situácie i možnosti svojej prípadnej obrany. Rozhodoval sa uvážene a pevne, o čom už ďalej vnútorne nepochyboval. Bolo potom už len otázkou času, ako a kedy. S veľkou mierou pravdepodobnosti sa o samovraždu pokúsil už pred dvomi týždňami, no pokus sa mu nepodaril a pritom sa zranil. Bol rozhodnutý svoj pokus opakovať a úspešne, preto poprel zásah inej osoby voči nemu, roky pretvárky a schopnosti nedávať na sebe žiadne známky psychického zlomu oklamali aj väzenských psychiatrov či psychológa,” dodáva so slovami poďakovania za to dobré, čo pre Slovensko urobil. Čo sa však naozaj dialo v jeho hlave, už teraz zrejme navždy ostane záhadou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Facebook/Jozef Šátek │ Foto: YouTube/Denník N, Facebook/Denisa Saková