Zvýšenie platov učiteľov je na stole už pekných pár rokov, pričom sa minister školstva snažil niekoľkokrát bojovať za pedagógov aj na vláde. Vždy však narazil na Igora Matoviča, ktorý ako minister financií odmietol poskytnúť zdroje. Zrazu došlo k zlomu a peniaze sa zázrakom predsa len našli.

Nebolo žiadnym tajomstvom, že Branislav Gröhling sa neustále snažil na vláde presadiť zvýšenie platov pre učiteľov. Minister financií ho mal v hrsti, no následne prišiel s vlastným balíkom. Platy v školstve sa zvýšia o 10 %, no zároveň sa zdaní hazard, lieh, ruská ropa a regulovaný odpad. Zo strany Igora Matoviča išlo o verejné vydieranie saskárov, ktorí akékoľvek zvýšenie daní odmietajú.

O to viac prekvapilo občanov, keď premiér s predsedom strany OĽaNO oznámili, že všetci štátni zamestnanci vrátane pracovníkov školstva dostanú jednorazovú odmenu vo výške 500 eur. Pedagógovia sa však môžu tešiť aj na vyššiu výplatu. ,,Zvyšovanie platov bude pokračovať k 1. januára 2023 a k 1. septembru 2023. Týmto zvýšením ukazujeme, že našej vláde záleží na platoch ľudí v štátnej správe, ale predovšetkým školstva,“ oznámil Eduard Heger na tlačovej konferencii.

Mnohých novinárov zaujímalo, odkiaľ Matovič zobral miliardu eur na vyššie platy, keď sa iba nedávno sťažoval, že nebude schopný zostaviť štátny rozpočet na ďalší rok. ,,„Nekradneme, o štvrtinu sme znížili podvody pri DPH, veľmi zodpovedne hospodárime, šetríme, každé euro obraciame nie dvakrát, ale štyrikrát. Ku koncu júna tohto roku bol deficit nižší ako v roku 2019,“ pochválil sa financmajster.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/HNtelevízia  |  Foto: FB/OĽaNO, YT/HNtelevízia