Milióny Slovákov majú dnes (v sobotu 6.4.) dve možnosti rozhodnúť sa, čo sa týka prezidentských volieb. Prvou voľbou je či k voĺbám pôjdu, a tou druhou, komu dajú svoj hlas. Či ho získa víŤaz 1. kola Ivan Korčok alebo to bude Peter pellegrini, ktorého mierne favorizovali bookmakeri.

Takmer isté je, že výsledok bude mimoriadne tesný. Očakáva sa, že rozdiel môže byť len niekoľko tisíc hlasov, zatiaľ čo nikdy v minulosti nebol nižší ako 200-tisícový.

Aj preto sa určite budú zase vynárať špekulácie o tom, že výsledky by mohli byť manipulované po vzore Stalinovho výroku: „Nie je podstatné, kto hlasuje, ale to, kto hlasy sčítava.“

Nič také ale v demokratickej republiky nie je možné, čo deklaruje i hovorkyňa Štatistikého úradu SR Jana Morháčová. „Tvorba a spracovanie zápisníc má zapracovaných niekoľko kontrolných mechanizmov, všetky dáta zverejňované elektronicky zodpovedajú „papierovým“ dátam, ktoré schválili a podpísali volebné komisie,” hovorí.

Šéfka odboru volieb Eva Chmelová pre zmenu dopĺňa: „Aj keby to bolo miomriadne tesné, trebárs o sedem hlasov, zákon ani ústava nepočítajú s prepočítavaním hlasov pre istotu.”

O koľkej budeme poznať nového prezidenta? Predpoklad je jasný!

Zdroj: Aktuality | Foto: Depositphotos