Na Petra Pellegriniho sa vzniesla pred pár hodinami veľká kritika za počiatočnú prípravu krajiny na pandémiu koronavírusu. Nový šéf štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf uvádza, že ministerstvo pod vedením odídenca Smeru situáciu absolútne nezvládalo a zodpovednosť pripisuje práve expremiérovi.

Ján Rudolf je nominantom SaS a v minulosti sa venoval najmä problematike eurofondov. V súčasnosti už mesiac sedí na stoličke šéfa štátnych hmotných rezerv a odhalil, čo si počas svojho úradovania stihol všimnúť. Podľa jeho slov sme neboli na pandémiu dostatočne pripravení a počas decembra, januára ani februára neprišiel z ministerstva zdravotníctva čo i len jeden list, v ktorom by žiadalo nákup zdravotníckeho materiálu. Verejnosť pobúrilo aj video v čase koronakrízy, na ktorom si nič netušiaci Pellegrini a Saková šepkajú o tom, ako “oni budú hľadať peniaze”.

Zodpovednosť za stav rezerv v súvislosti s pandémiou teda nesie Peter Pellegrini ako zastupujúci minister zdravotníctva. Jedinou výnimkou bol list od ministerstva z konca februára. Bol od jedného z úradníkov, ktorý žiadal nákup minimálnych množstiev tohto materiálu. Išlo len o tisícky kusov. Ministerstvo za Pellegriniho teda absolútne nezvládlo situáciu a bolo úplne mimo reality,” uviedol pre Denník N Rudolf. Tieto slová už na sociálnej sieti zdieľal aj Igor Matovič. Okrem toho sa ale obul aj do Kajetána Kičuru, ktorého v súvislosti s pochybnými nákupmi od firmy Lacorp a A-testing vyšetruje polícia. Podľa jeho slov Kičurove nákupy neodobrila výberová komisia, hoci on tvrdil, že to tak bolo.

Pokiaľ to tvrdil, tak klamal. Môžem vám ukázať zápisnicu komisie podpísanú pracovníkmi štátnych hmotných rezerv. A Kajetán Kičura napriek tomuto neodporučeniu podpísal zmluvy s firmou Lacorp za viac ako 30 miliónov eur. Štátne hmotné rezervy mali aj ponuky s nižšou cenou,” prezrádza so slovami, že už stihol vyjednať úsporu 8 miliónov eur. Skritizoval aj Kičurove papalášske maniere, ako aj kúpu Mercedesu za 67-tisíc eur: “Ja ho nevyužívam. Stojí tu a ponúkame ho na odpredaj. Nikto z vedenia úradu – vrátane mňa – nebude používať služobné mobily. Autá je dovolené používať len v pracovnom čase a nie na jazdy domov a už vôbec nie na víkendy,” tvrdí a dodáva, že aj reprefond sa po jeho príchode znížil na polovicu.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: YouTube/Braňo Závodský Naživo, Denník N