Mnohé krajiny EÚ či NATO vrátane Slovenska verejne odsúdili vojenskú operáciu na území Ukrajiny. Na adresu Vladimira Putina padlo množstvo tvrdej kritiky, pričom západné krajiny avizujú devastačné sankcie. Existujú však aj svetoví lídri, ktorí sú spojencami Ruska.

V médiách sme svedkami vyjadrení mnohých lídrov, ktorí sa zhodujú v dôležitej veci, a to odsúdení útoku na Ukrajinu. Medzi kritikmi bola aj prezidentka Zuzana Čaputová. ,,Prezident Putin sa rozhodol presadiť svoje neprijateľné teritoriálne a politické ambície cestou priamej vojenskej agresie. Zaútočil na slabšieho, ktorého jediným previnením je to, že chcel žiť mierumilovne, podľa svojich predstáv ako ostatné zvrchované národy. Toto sa žiadnymi slovami nedá ospravedlniť,“ napísala na sociálnej sieti.

Existujú však aj krajiny, ktoré prejavili podporu Vladimirovi Putinovi v jeho “aktivitách“. Jednou z nich je Sýria, ktorá je spojencom Ruska od roku 2011, keď na tomto území vypukla vojna. Sýria taktiež podporila rozhodnutie ruského prezidenta uznať separatistické regióny Doneckú ľudovú republiku a Luhanskú ľudovú republiku za samostatné štáty, pričom s nimi plánujú spolupracovať.

Nie je totiž žiadnym tajomstvom, že rodák z Petrohradu má veľmi dobré vzťahy so sýrskym prezidentom Basharom Al-Assadom. ,,To, čo dnes západ robí proti Rusku, je podobné tomu, čo urobil proti Sýrii počas teroristickej vojny,“ vyhlásil v oficiálnom stanovisku. Podporu vyjadril aj prezident Nikarague Daniel Ortega, ktorý síce neskrýva smútok nad útokom na Ukrajinu, no zároveň uviedol, že Rusko sa iba bráni.

Podľa, zatiaľ, nepotvrdených informácií odobrili konanie Ruska aj vládni predstavitelia Venezuely. Zrejme nie je žiadnou náhodou, že prezident ruskej federácie na sociálnej sieti Twitter v týchto hodinách zverejnil záber zo stretnutia s premiérom Pakistanu Imranom Khanom a pred pár dňami mal rozhovor s prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Aliyevom. Putin sa tak pravdepodobne snaží nájsť spojencov na Blízkom východe a medzi štátmi, ktoré sa nachádzajú v Latinskej Amerike.

Putin so sýrskym prezidentom Basharom Al-Assadom

Stretnutie Putina s Pakistanským premiérom Imranom Khanom

Rozhovor s prezidentom Azerbajdžanu Ilhamom Aliyevom

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: YT/FRANCE 24 English, TVC News Nigeria, wsj.com, Twitter/Kawsachun News  |  Foto: Twitter