Koalícia zvolala 15. júla 2020 tlačovú besedu, kde oznámila nové opatrenia veľkého sociálneho balíka. Obedy zadarmo pre deti v materských a základných školách tak boli oficiálne zrušené a nahradené dvojnásobným daňovým bonusom. Dnes je však všetko inak a deti budú obedovať znova zadarmo.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny oznámilo vrátenie štátnych dotácií na stravu pre škôlkárov a školákov. Poslanci tento krok schválili novelou zákona o pomoci v hmotnej núdzi. Zvyšuje sa suma dotácie, a to nasledovne:

  • 1,40 € pre dieťa v poslednom ročníku materskej školy
  • 2,10 € pre dieťa študujúce v prvom stupni základnej školy
  • 2,30 € pre dieťa študujúce v druhom stupni základnej školy

Aktuálne sa však musí dieťa zúčastňovať výchovno-vzdelávacích programov. Druhou podmienkou je, že dieťa musí byť prihlásené na stravovanie zadarmo prostredníctvom zápisného lístka. ,,Po novom stačí, ak rodič, ktorého dieťa spĺňa podmienky na dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom dieťaťa, požiada o zaradenie do dotačného programu,” vysvetlil rezort na sociálnej sieti.

Obedy zadarmo budú deťom poskytnuté od 1. mája 2023. Stále platí, že na bezplatné stravovanie majú nárok maloletí, ktorí pochádzajú z rodín v hmotnej núdzi. V januári 2023 sa bezplatne stravovalo 50 499 detí. Ministerstvo očakáva ďalších 490-tisíc detí, ktoré sa od mája budú stravovať zadarmo.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/MPSVR SR | Foto: YT/Ľubovnianska TV, Pixabay, FB/MPSVR SR