Výsledky europarlamentnyćh volieb niektorých prekvapili, iných menej. Viacerí odborníc sa nechali počuť, že vlastne nejaké veľké senzácie sa neudiali, hoci do istej miery prekvapilo, ako Republika prevalcovala HLAS-SD. Víťazom sa nestal SMER-SD, no jeho výsledok nik ako prehru neoznačuje.

Ktoré subjekty sú ale skutočnými porazenými? Hovorí sa hlavne o troch, ktoré zlyhali. Ktoré?

Hoci percentuálne nezaostala strana SaS za očakávaniami nijako výrazne, veď za 5-percentným výsledkom zaostalo iba o 8 stotín, čo v prepočte znamená asi 1100 hlasov, výsledok je sklamaním. Aspoň 6% chcelo určite SaS získať. Pre európsky orientovanú stranu a hlavne pre Richarda Sulíka, ktorý mal mať osobne ambíciu zasadnúť do európskeho parlamentu, je to veľká prehra a dôkaz, že Progresívne Slovensko bolo preňho prisilným protivníkom a prebralo mu voliča. Časť mu ich zobrali aj Demokrati či Slovensko, teda ďalšie proeurópsky orientované subjekty, ktoré rovnako ostali bez mandátu.

Ďalším porazeným sa stal už spomínaný HLAS-SD, ktorého výsledok odzrkadlil skutočnosť, že táto strana nie je celkom vyprofilovaná a pre Európu nemá takmer žiadny výraznejší program. Avšak len 106 tisíc získaných hlasov bolo určite pod očakávania, podobne ako jeden jediný mandát.

Do tretice možno ako porazeného označiť stranu SNS, ktorá na rozdiel od Republiky či SMER-SD nedokázala zaujať voliča, a už vôbec nie tým, že na popredných pozíciach boli Andrej Danko a ďalší národní poslanci, ktorí vlastne do europarlamentu asi nemali záujem ísť. Tak či onak, zisk len 28 tisíc hlasov, čo neboli ani 2%, boli doslova tragickým výsledkom a zdá sa, že Národniari skutočne môžu byť vďačný svojmu výsledku z roku 2023, kde trošku nečakane porazili Republiku.

OFICIÁLNE VÝSLEDKY: Takto dopadli voľby do europarlamentu na Slovensku!

Zdroj: Hitky | Foto: IG/romanatabak, IG/richard_sulik