Víťazstvo Petra Pelegriniho v 2. kole prezidentských volieb otvorilo niekoľko otázok. Medzi nimi aj jednu relatívne nenápadnú, no zdá sa, že možno takú, pre ktorú začnú medzi koaličnými partnermi určité rozkoly.

Dôvodom je v túto chvíľu post predsedu parlamentu, ktorý podľa koaličnej zmluvy pripadá strane Hlas-SD. V aktuálnej vláde ho zastával Peter Pellegrini. Ten však z čela parlamentu odišiel v momente jeho zvolenia za budúceho prezidenta. Aktuálne tento post zastáva dočasne poverený podpredseda Peter Žiga.

Avšak trvalé riešenie to nie je a v hre má byť skutočnosť, že by sa stal týmto významným činiteľom šéf národniarov Andrej Danko. Toho mal podporiť slovne aj Róbert Kaliňák a krátko po zvolení Pellegriniho za prezidenta aj Róbert Fico.

„Podporujem jeho iniciatívu. Je to aj o vybalansovaní koaličných strán. Keď Hlas -SD hovorí o koaličnej zmluve, tak má pravdu. No odvtedy sa niečo udialo. Žiadna zmluva nemôže byť natoľko rigidná, aby nereagovala na dynamické udalosti. A to napríklad na koaličné víťazstvo v rámci prezidentských volieb. Podpora Smeru a SNS niečo znamenala. Z tohto pohľadu vybalansovanie postavenie jednotlivých strán je možno potrebné prediskutovať nanovo. Osobne ho podporujem,“ povedal Kaliňák a dodal, že by to mohol byť aj veľký krok ku stabilizácií a pokoju v rámci koalície, parlamentu.

O stabilite koalície a prípadnom pripadnutí tohoto postu strane SNS hovoril pred viac ako mesiacom aj Róbert Fico, no HLAS-SD to nevníma ako spravodlivé. Aspoň všetko tomu napovedá, keďže HLAS-SD plánuje do tejto funkcie navrhnúť Richarda Rašiho a stáť si za svojim názorom.

Ďalšie víťazstvo koalície? Voľby do europarlamentu vraj … !

Zdroj: Topky | Foto: YT/Startitup