Sú to viac ako dva mesiace, odkedy došlo k ruskej invázii na Ukrajinu, pričom Putin ju prezentuje ako špeciálnu vojnovú operáciu. Ruská armáda sa v posledných týždňoch snažila obkľúčiť a obsadiť Kyjev, no nepodarilo sa. Zdá sa, že za posledné dni došlo k zmene stratégie.

Iba nedávno sa Rusko vyhrážalo Bosne a Hercegovine, ktorá plánuje vstúpiť do EÚ aj NATO. Situácia sa napokon upokojila, no ruská armáda prišla s novým scenárom. Cieľom je totiž zmocniť sa nielen Donbasu, no aj odštiepeneckej republiky Podnestersko, ktorá je oficiálnou súčasťou Moldavska.

Práve na tomto území má Rusko svoju vojenskú základňu, a taktiež sklady, v ktorých sa nachádza približne 20-tisíc ton munície. Občania Moldavska tak môžu cítiť skutočnú hrozbu zo strany Kremľa. Prezidentka Maia Sanduová ešte viac vyostrila možný konflikt, keď zakázala proruské vojnové symboly na verejnosti. Ruský senátor Alexej Puškov ju následne varoval, že jej krajina môže skončiť ,,na smetisku dejín“.

Aj napriek tomu, že Podnestersko má oficiálne orgány, ide iba o formalitu. Nad celým územím má údajne veľkú silu práve Rusko, hlavne po politickej a vojenskej stránke. Odborníci dokonca tvrdia, že Moldavsko nemá silu ani vôľu brániť sa, keďže ruská armáda je v prevahe.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: reuters.com  |  Foto: Twitter, google/maps.sk