Vládna kríza sa aj naďalej prehlbuje, a kým svoje miesta opustili prví štyria ministri, minimálne dvaja ďalší ich mienia nasledovať. Ako prvý sa svojej funkcie vzdal minister zdravotníctva Marek Krajčí, pričom výnimkou nie sú ani ďalšie rezorty.

Tesne po ňom prijala prezidentka demisiu Milana Krajniaka, ktorý zastával post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny. Po ňom sa iba pred okamihom so svojim miestom rozlúčil Richard Sulík a následne odchod z funkcie oznámila aj Mária Kolíková. Aby toho nebolo málo, ukončenie pôsobenia v kresle má zvažovať aj Branislav Gröhling, či dokonca Veronika Remišová.

Ohľadom aktuálnej politickej situácie sa pred občanov postavila Zuzana Čaputová, ktorá sa krátkym príhovorom priblížila občanom Slovenskej republiky. Ako uviedla, v uplynulých dňoch požiadala Igora Matoviča o ukončenie vládnej krízy, ktorá sa však podľa jej slov neustále prehlbuje, pričom kriticky upriamila pozornosť na osobné záujmy vládnych predstaviteľov. V závere svojho príhovoru prekvapivo otvorene vyzvala premiéra k demisii, nakoľko je nevyhnutné uzatvoriť dohody na rekonštrukciu vlády.

Príhovor Zuzany Čaputovej

„Vážené dámy, vážení páni, milí spoluobčania. Pred týždňom som na tomto mieste verejne požiadala pána premiéra Matoviča, aby čo najskôr ukončil vládnu krízu. Ukázalo sa, že čas situácii nepomohol, práve naopak, vládna kríza sa ďalej prehlbuje. Dnes som prijala už štvrtú demisiu člena vlády a ďalší dvaja svoj odchod z vlády avizujú. Koncom tohto týždňa môže byť vláda oslabená o takmer polovicu ministrov. Neodchádzajú pritom len ministri zodpovední za stav krízy, ale postupne odchádzajú najlepšie hodnotení ministri, na ktorých práci vláda stojí.

Nespôsobilosť príjmať väčšinové rozhodnutia sa preniesla už aj na pôdu parlamentu. Ten prerušil svoju pravidelnú schôdzu, lebo nedokáže zabezpečiť plynulé prijímanie ani len vládnych návrhov zákonov. Výkonodárna a zákonodarná moc teda nie sú plne funkčné, čo je neprijateľné konštatovanie v krízovej situácii, akú sme už desaťročia nezažili. Tri týždne rokovaní bez výsledku, a to všetko pred kulisami preplnených nemocníc, vyčerpaných zdravotníkov a ľudí zápasiacich o život, zdravie a vlastnú dôstojnosť je nebezpečné a neohľaduplné. Každým dňom trvania vládnej krízy dávajú politické elity ľuďom krutý odkaz odtrhnutosti od ich reálnych životov.

Vláda nie eseročka, v ktorej si po diaľnici dohadujú svoje ďalšie fungovanie podľa osobných záujmov. Vláda je orgán verejnej moci, ktorý má vykonávať službu ľuďom. Vláda a jej funkčnosť je verejným záujmom. Preto dnes aj verejne hovorím, čo som pánovi premiérovi pred týždňom v paláci povedala medzi štyrmi očami. Je nevyhnutné, aby premiér svoju demisiou umožnil uzavretie dohody koaličných partnerov na rekonštrukcii vlády. Postavenie a pozícia žiadneho človeka nie je a nesmie byť dôležitejšia, ako záujem krajiny a jej občanov.“

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Video: YouTube/HNTelevizia