Väčšina z vás vie, aké nepríjemné bolesti dokáže spôsobiť jediný zub. Dokáže vás nadobro vyradiť z každodenného života, pričom nie ste schopní sústrediť sa na nič, čo sa deje okolo vás. No nie vždy máte možnosť zájsť k zubárovi a vaše trápenie sa len zbytočne predlžuje. Existuje však niekoľko domácich receptov, ktoré fungujú okamžite a aspoň na chvíľu pocítite úľavu.

 

Klinčekový olej

Klinčeky sú vo všeobecnosti chápané ako liek na znecitlivenie nervov. Obsahujú totiž eugenol, čo je prírodné anestetikum. Na prípravu oleja stačí 10 g klinčekov a 100 ml panenského slnečnicového oleja. Klinčeky pomeľte, vložte do misky a pridajte olej. Následne túto zmes ohrejte v horúcom vodnom kúpeli, no hneď ako dosiahne bod varu, stiahnite ju z ohňa. Preceďte a uskladnite do tmavej nádoby. Stačia dve kvapky oleja na vatovom tampóne, ktorý priložíte na bolestivý zub, kým bolesť ustúpi.

Pasta zo zázvoru a kajenského korenia

Pomiešajte zázvorový prášok s rovnakým množstvom kajenského korenia s trochou vody. Vytvorte pastu, ktorú si pomocou vaty naneste na boľavý zub. Pozor! Vynechajte ďasná a jazyk. Pastu držte na mieste, kým bolesť nezmizne. V najhoršom prípade môžete použiť iba kajenské korenie, ktoré má v sebe kapsaicín. Práve ten pomáha blokovať správy o bolesti, ktoré sú odoslané do mozgu.

Slaná voda

Rozpustite čajovú lyžičku soli v šálke s vriacou vodou, čím získate účinnú ústnu vodu. Je schopná prečistiť oblasť okolo boľavého zub a prispieva k zníženiu opuchov. Vyplachujte si ňou ústa aspoň 30 sekúnd a vypľujte. Opakujte tak často, ako považujete za vhodné.

Mätové kloktadlo

Zalejte jednu lyžičku sušených mätových listov vriacou vodou a nechajte zmes odstáť 20 minút. Následne použite vychladnutý odvar ako kloktadlo, a dokonca ho môžete aj vypiť. Boľavý zub tak znecitlivie a aspoň na čas pocítite úľavu.

Zdroj: rd.com  |  Foto: Pixabay