Mať dieťa je krok, ktorý zmení život. Už nikdy nebude taký ako predtým. Na tom sa zhodnú azda všetci, ktorí majú jedného alebo niekoľkých potomkov. Deti prinášajú radosti i starosti. Množstvo ľudí otvorene priznáva, že mať deti jednoducho nechce.

Tento fenomén je v našich končinách relatívne nový. V minulosti mali mnohí aj štyri či päť detí, trebárs v 70tych a 80tych rokoch mavali často rodičia tri deti, dnes je situácia taká, že veľké percento ľudí sa uspokojí s jedným, no časť ľudí nemá deti vôbec. Niekomu sa ich nedarí mať, iní ich proste nechcú.

Žiaľ, veľa ľudí stále toto slobodné rozhodnutie neakceptuje. Pritom je to na každom z nás, aby sa rozhodol. Asi každý má v okolí ľudí, ktorí sa ho pýtajú, kedy bude mať dieťa. Neraz sú nedočkavé “budúce” babičky, niekedy kamaráti či kamarátky.

Odpoveď “neplánujem/e mať deti” sa ale často stretáva z negatívnymi reakciami. A je takmer isté, že sa s nimi ešte dlho budeme stretávať. Hlavne ženy to majú zvyčajne ťažšie.

Prečo sa ale niektorí ľudia rozhodli nemať deti?

Veľmi často sa hovorí o finančnej stránke veci. Predstava, že odrazu príde pár o stovky eur mesačne, pričom často spláca hypotéky, zatiaľ čo dieťa znamená nemalé výdaje, nie je úplne lákavá.

Ďalším faktorom je cestovateľský duch ľudí. Niektorí ľudia si spolu “sadnú” vďaka vášni pre cestovanie. Chcú vidieť kus sveta, spoznať iné kultúry na vlastnej koži, vidieť nové miesta, precestovať celé Slovensko a podobne. Dnes sa to dá celkom slušne skĺbiť aj s prácou, veď existuje home office alebo môže vynášať aj blog o cestovaní. S príchodom dieťaťa ale neobmedzené cestovanie nie je možné. A už vôbec nie trend, že niektorí mladí ľudia idú trebárs na rok do Francúzska, potom do USA, Švédska, kdekoľvek, pričom si vždy nájdu na danom mieste nejakú prácu, popri ktorej “cudzí svet” spoznávajú. S dieťaťom nemysliteľné.

Existujú aj ďalšie dôvody, trebárs obava o to, že dieťa bude mať nejaký hendikep, niektoré páry sú vyťažené pracovne a kariéru si stanovia ako hlavný životný cieľ alebo proste sa niekto bojí založiť rodinu či jednoducho cíti, že svoj život chce prežiť bez toho, aby sa obmedzoval deťmi. Stále lepšie, ako ich mať a potom zanedbávať.

Žiaľ, najsmutnejšie na tom všetkom je, že pre krok nemať deti sa v drvivej väčšine rozhodnú ľudia, ktorí sú inteligentní, schopní a možno i finančne zabezpečení, zatiaľ čo “nižšia vrstva” má aj dnes často viac ako dve deti, pričom život od výplaty k výplate by bol pre takúto rodinu ešte luxusom.

Isté je jedno. Nech sa už každý rozhodne akokoľvek, mali by to všetci rešpektovať a nemať zbytočné poznámky, hlavne nie opakovane. Môže sa to totižto otočiť proti “provokatérovi” rýchlejšie, ako sa nazdá…

Zdroj: Hitky | Foto: Depositphotos