Obranná dohoda medzi Slovenskom a USA naďalej rezonuje na parlamentnej pôde, keďže sa mnohí poslanci odmietajú zmieriť s faktom, že bola medzinárodná dohoda schválená, podpísaná, a dokonca už aj ratifikovaná Zuzanou Čaputovou. Jedným z najväčších kritikov je rozhodne Robert Fico, ktorý sa rozhodol obrátiť priamo na prezidentku.

Obranná dohoda s USA sa stala hlavnou témou v parlamente, kde sa 9. februára hlasovalo o jej schválení. Medzinárodnú zmluvu podporilo 79 poslancov, pričom 60 opozičných politikov sa vyjadrilo opačne. Spolupráca so Spojenými štátmi tak prešla veľmi tesne.

Robert Fico sa rozhodol obrátiť priamo na Zuzanu Čaputovú, ktorej chcel povedať o obavách z našich záväzkov voči cudzím mocnostiam. „Vážená pani prezidentka, svojím včerajším rozhodnutím ste otvorene dali prednosť záujmom USA pred záujmami SR, krajiny, ktorej ste hlavou. Znenie dohody, interpretačná doložka vlády USA, odborné stanovisko GP SR, ale aj ďalšie podrobné odborné analýzy potvrdzujú, okrem iného, že dohoda je jednostranne výhodná len pre vládu USA, oprávňuje ozbrojeným silám USA minimálne jedenásť rokov bezplatne a úplne kontrolovať slovenské letecké základne v Kuchyni a na Sliači, poskytuje plné právo vojenským lietadlám USA slobodne pristávať, vzlietať na všetkých letiskách na území SR (teda aj civilných pod kontrolou SR) a slobodne prelietavať nad naším územím bez toho, aby bolo možné do týchto lietadiel vstupovať a kontrolovať ich,“ uvádza šéf smerákov v liste.

Podľa jeho slov môže americká armáda na naše územie doviezť zbrojný materiál a muníciu bez súhlasu slovenskej vlády. Bývalý premiér považuje za nepochopiteľné, že sa prezidentka ani len na 24 hodín nezamyslela nad tým, že medzinárodnú zmluvu nepodporil ani jeden opozičný poslanec, a dokonca nedostal možnosť na prejav ani generálny prokurátor Maroš Žilina.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Robert Fico  |  Foto: YT/Český rozhlas Plus, FB/Robert Fico