Aj keď sa aktivisti a milovníci zvierat z celého sveta snažia zamedziť nehumánnemu obchodovaniu so psami, ktorí žijú v katastrofálnych podmienkach, voči chovateľom sú stále krátki. Najnovšie sa o tom presvedčila aj slovenská polícia, ktorá sa pričinila o rozbitie jednej z organizovaných skupín.

Policajti cieľového pátrania úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru zadržali koncom uplynulého týždňa na základe Európskeho zatýkacieho rozkazu v Taliansku dvoch slovenských občanov. Žena so svojim synom sú dôvodne podozriví zo zločineckého zoskupenia zameraného na nelegálny obchod s domácimi zvieratami, a to falšovaním ich pôvodu a následným nelegálnym podvodným predajom v Taliansku, pričom na jednom predanom zvierati dochádzalo v zločineckej skupine k obohateniu o 1500 až 2000 EUR.

Zadržanie osôb bolo úzko koordinované v rámci medzinárodnej policajnej spolupráce ENFAST (European Network Fugitive Active Search Teams) a Národnej ústredne SIRENE, nakoľko v rovnakom čase prebiehali rozsiahle policajné akcie na území Talianska.

Bezprostredne po zadržaní osôb boli v spolupráci s KR PZ v Nitre vykonané ďalšie procesné úkony požadované talianskou prokuratúrou. Obe zadržané osoby Alena O. a jej syn Ján S. boli umiestnené do cely predbežného zaistenia. Sudca KS Nitra dňa 07. februára rozhodol o umiestení zadržaných osôb do tzv. vydávacej väzby pre potreby justičných orgánov v Taliansku.

Zdroj: Polícia