Už dlhšiu dobu sa Facebook-om šíria rôzne falošné a poplašné správy, ktoré následne zdieľa veľké množstvo ľudí. Polícia v rámci boja proti hoaxom na takéto správy pravidelne upozorňuje.

 

Genocída a Marakéšska deklarácia

Prvá známejšia poplašná správa sa týka príchodu 11 000 migrantov na územie Slovenska. V správe sa dokonca uvádza, že to bude 1.7.2018. Autor tiež predpovedal genocídu slovenského národa. Migranti vraj budú postupne zvážaní v noci lietadlami z Nemecka alebo po ceste cez Rakúsko, či Česko. Podľa polície ide o absolútny hoax a správa má vyvolať strach, paniku a vzbudiť medzi ľuďmi protestné nálady. Táto falošná správa pravdepodobne súvisí z druhým hoaxom, ktorý sa šíri internetom.

Hoax
Hoax

Ide o takzvanú Marakéšsku deklaráciu. Autor v nej uvádza niekoľko bodov, ktoré sú prekrútené a zavádzajúce. Uvádza sa v nej, že Slovensko podpísalo umožnenie trvalej a bezpečnej migrácie z Afriky, prijímať migrantov bez obmedzenia, podporovanie mimovládnych organizácií, nevracanie migrantov bez ich žiadosti, trestať protimigrantské nálady a umožniť migrantom posielanie peňazí do ich vlasti. V skutočnosti je tento dokument oveľa rozsiahlejší a jednotlivé body majú iné znenie. Polícia uvádza, že tento dokument je politickou deklaráciou, ktorá zodpovedá predstavám vlády SR. Avšak, nie je záväzným dokumentom, z ktorého by vyplývali konkrétne záväzky pre Slovensko. Postoj našej vlády je voči povinným kvótam naďalej nemenný, respektíve ich aj naďalej neakceptuje.

Zdroj: Facebook