Hovorí sa, že človek má slobodu prejavu a má právo povedať, čo si myslí. No opak je pravdou. A ak si náhodou myslíte, že na Facebooku si môžte vypisovať a komentovať čokoľvek a akokoľvek, ste na omyle. Ak nechcete dopadnúť ako 31-ročný Rado, zvážte vaše komentáre!

Samozrejme, že verejné podporovanie rasizmu, nenávisti voči určitým ľuďom či národom sú trestným činom, no za mreže sa môžete dostať aj za jediný komentár, ktorý neobsahuje hanlivé slová či podporu extrémistických skupín.

[sociallocker]31-ročný Rado z obce Cinobaňa okomentoval fotku, na ktorej je slovenský prezident Andrej Kiska slovami: “Na jeho mieste by som sa nechválil tým, že som prezident. Lebo jediné jeho miesto je v gulagu.” Ubehol deň, dva, týždeň. Na takýto príspevok možno aj sám zabudol. Približne po mesiaci mu na dom zaklopala polícia. Až na policajnej stanici sa dozvedel, prečo je tu a čo mu hrozí. Vtedy mu nebolo všetko jedno. Za jediný takýto komentár mu hrozili, a stále hrozia, 3 roky natvrdo.

Poznámku na sociálnej sieti riešila polícia ako prečin útoku na verejného činiteľa. “Ja som len vyjadril svoj názor na prezidenta. Vysvetlil som to aj vyšetrovateľovi, že som sa nechcel nikomu vyhrážať. Len som tým myslel, že prezident nerešpektuje všetkých voličov a za svojím názorom si stojím,“ skonštatoval Rado. Podľa neho polícia urobila jeho výsluch ako výstrahu pre ostatných. „Neviem, prečo si vybrali práve mňa. Všetci vieme, na čo slúžili gulagy. Vyšetrovateľ sa ma pýtal, či som svojimi slovami chcel likvidáciu prezidenta. Určite nie, tam bol úplne iný úmysel,” povedal Rado, ktorý aj naďalej chce písať svoje názory na sociálne siete.

Tentokrát mu to môže prejsť, no nemusí. Polícia monitoruje oveľa viac takýchto prípadov a tak nemusí byť Rado jediný, komu polícia zaklope na dvere. Bohužiaľ, môže to čakať aj vás. Hoci aj podľa právnikov by toto nemal byť dôvod na väzbu.

Zdroj: cas.sk | Foto: Facebook[/sociallocker]