Rok 2016 je minulosťou, aj keď nejednému z nás sa ešte párkrát podarí napísať 2016 namiesto 2017. Rok 2016 priniesol toho vo svete futbalu veľa, a rovnako tak aj slovenskému fanúšikovi.

Ktoré udalosti stoja za zmienku? Tieto rozhodne áno!

EURO 2016

V prvom rade je nevyhnutné spomenúť udalosť roka, ktorou bolo futbalové EURO, na ktorom sa premiérovo predstavilo dvadsaťštyri tímov, medzi ktorými nechýbalo ani Slovensko. To dieru do Európy nespravilo, no hanbou naše vystúpenie taktiež nebolo. Zverenci trénera Jána Kozáka na čele s kapitánom Martinom Škrtelom či mozgomo tímu Marekom Hamšíkom dokázali postúpiť zo skupiny B so ziskom štyroch bodov (prehra 1:2 s Walesom, výhra 2:1 nad Ruskom a remíza 0:0 s Anglickom). V osemfinále však nedokázali vysoko favorizovaným Nemcom vzdorovať a s turnajom sme sa rozlúčili prehrou 0:3.

AS Trenčín suverénne obhájil ligový triumf

Trenčania dominovali od prvého až do posledného kola našej najvyššej futbalovej súťaži, výsledkom čoho bol zisk druhého titulu v rade. Bilancia 26-3-4, skóre 73:28 a teda zisk 81 bodov znamenal titul s dvanásť bodovým náskokom pred Slovanom Bratislava. Trenčania boli tak suverénny, že aj do zostavy sezóny sa ich zmestilo šesť, pričom aj najlepší strelec ligy Gino van Kessel hral za Trenčín. To, čo sa stalo s klubom v lete a ako je na tom teraz, to je iná kapitola, ktorej sa budeme venovať inokedy…

Pre úplnosť, bronzovú obsadila premiérovo Myjava a zo štvrtého miesta sa do európskych pohárov pozrela aj Trnava, naopak s ligou sa rozlúčila po roku Skalica, ktorú nahradil v lige Prešov.

AS Trenčín obhájil aj titul v Slovnaft cupe

Trenčania svoj ligový úspech podčiarkli ziskom double, pretože opäť vyhrali aj futbalový pohár, keď vo finále zdolali Slovan 3:1.

Marek Hamšík sa stal rekordérom ankety hráč roka

V marci 2016 sa vyhlasoval tradične víťaz ankety “Hráč roka”. Síce to bolo za rok 2015, no predsa len nám to nedá nespomenúť. Víťazom sa po piatykrát v histórií (a tretíkrát v rade) stal hviezdy záložník hrajúci za taliansky klub SSC Neapol. A vďaka skvelým výkonom v drese Neapolu i v slovenskej reprezentácií zrejme nebude ťažké uhádnuť, že tento chlapík ovládne anketu aj za rok 2016.

Odchod kapitána reprezentácie z Britských ostrovov

Martin Škrtel patril dlhých osem rokov do základnej zostavy slávneho Liverpool FC, no v posledných mesiacoch sa mierne herne trápil, k čomu dopomohlo aj zranenie. A omladzovanie zostavy liverpoolského klubu znamenalo aj Martinov koniec v klube. Ten hrá aktuálne v tureckej lige, rovnako ako viac slovenských futbalistov. Náš kapitán je však pevnou súčasťou slávneho Fenerbahce Istanbul.

Vstup reprezentácie do kvalifikácie o MS 2018

Na jeseň odohrala naša reprezentácia štyri zápasy v rámci kvalifikácie o svetový šampionát 2016. Začali sme zle, no momentálne sme v hre minimálne o baráž. Prehry 0:1 s Anglickom i Slovinskom boli fackou, jednoznačné výhry nad Škótskom (3:0) a nad Litvou (4:0) a vízia ľahkého víťazstva nad Maltou však značia fakt, že aspoň o druhé miesto za suverénnym Anglickom bojovať môžeme.

Odchod Spartaku Myjava z Fortuna ligy

Tesne pred koncom roku 2016 otriasla slovenským futbalom správa o odchode Myjavy z ligy. A to nie z finančných dôvodov, ako by si mnohí mysleli. Klub, ktorý hral najvyššiu súťaž už päť rokov odišiel po tom, čo ho vedenie klubu na čele s jeho prezidentom odhlásili zo súťaže. Dôvodom je minimálna mediálna a fanúšikovská podpora futbalu na Slovensku, pričom toto rozhodnutie môže spôsobiť lavínu.

Rekordná jeseň Žiliny

Dva roky bol suverénom Trenčín, tento rok má Fortuna liga iného fenoména. Je ním MŠK Žilina, ktorá má po jeseni na čele dvanásť bodový náskok na Podbrezovú, ktorá je senzáciou súťaže. Žilinčania však zrejme do boja o titul už nikoho nepustia, veď po jeseni ešte v histórií slovenskej ligy nemal žiadny klub toľko bodov a ani toľko strelených gólov.

Foto: Facebook