Celá Británia oplakáva úmrtie Alžbety II., ktorá zomrela vo veku 96 rokov, pričom bola najdlhšie vládnucou panovníčkou, kráľovnou Spojeného kráľovstva a ďalších štrnástich štátov Commonweathu. K jej smrti sa najnovšie vyjadril jej syn Charles a budúci kráľ.

Alžbeta II. zomrela vo štvrtok (8. septembra) v popoludňajších hodinách na zámku Balmoral v Škótsku. Iba pár hodín pred smrťou hlavy monarchie sa zhromaždili všetky jej deti, no prítomní boli aj vnuci kráľovnej, princovia William a Harry.

Po smrti 96-ročnej panovníčky sa novým britským kráľom stane jej syn Charles, ktorý neplánuje prevziať meno po starom otcovi Albertovi, no vládnuť bude ako Charles III. Nateraz je stále princom z Walesu a svojej matke sa rozhodol vzdať hold aj verejne prostredníctvom Buckinghamského paláca.

Smrť jej veličenstva označil za okamih veľkého smútku. ,,Hlboko smútime nad odchodom váženej panovníčky a milovanej matky. Viem, že jej stratu hlboko pocítila celá krajina, Commonwealth a nespočetné množstvo ľudí na celom svete. V období smútku a premeny bude mňa a moju rodinu utešovať vedomie toho, akému rešpektu a širokej obľube sa kráľovná tešila,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Twitter/The Royal Family  |  Foto: Twitter/The Prince of Wales and The Dutchess of Cornwall, Twitter