Pred pár hodinami ministerstvo spravodlivosti zverejnilo oficiálne úradné dokumenty z väzby Milana Lučanského, ktoré odhaľujú priebeh jeho väzby vrátane dvoch incidentov. Slováci si na dokumentoch okamžite všimli viaceré čísla v prípade cely Lučanského, pričom tu figurujú cifry 150, 131 aj 114.

Podľa slov ministerstva spravodlivosti je zrejmé, že generála Lučanského presúvali počas kolúznej väzby do viacerých ciel. Z informácií denníka Sme vyplýva, že presuny boli uskutočnené podľa aktuálnej naplnenosti alebo na základe prijatých preventívno-bezpečnostných opatrení. Dôvodom presunu mohlo byť napríklad aj zranenie z 9. decembra na cele 131, pričom po návrate Lučanského z nemocnice sa mohla zmeniť kapacitná situácia v zariadení, alebo mohlo byť zohľadnené umiestnenie Lučanského na psychiatrickom oddelení v nemocnici či fakt, že ide o bývalého policajného prezidenta. Prípad aktuálne prešetruje kontrolná komisia.

Verejnosť sa rovnako pýta, prečo nie sú dostupné nepretržité 24-hodinové záznamy pred väzenskými celami. Konkrétne ide najmä o záznam spred cely 131 v noci z 8. na 9. decembra, kedy došlo k Lučanského zraneniu. ZVJS v Prešove odpovedá, že kamerové snímanie sa prerušuje najmä v noci, keďže reaguje len na pohyb. Ak sa teda na chodbe pred celou nik nepohybuje, kamerový záznam sa preruší a obnoví sa pri zachytení nového pohybu. Je tak vylúčené, aby sa niekto dostal do Lučanského cely bez toho, aby sa kamerový záznam spustil.

Rovnako prišla aj reakcia na slová rodiny Lučanského, ktorá sa sťažuje na sociálnej sieti okrem iného i na to, že žiadajú prístup k zdravotnej dokumentácií zosnulého. Podľa ministerstva zdravotníctva pani Lučanskej nie je bránené v prístupe k dokumentom, no je potrebné o ne najprv písomne požiadať. Rodina tak urobila až v utorok. Rovnaký postup musí zvoliť v prípade žiadosti o pitevný záznam. Rodinu Lučanských právne zastupuje Miroslav Radačovský, ktorý v minulosti kandidoval za ĽSNS a ktorému v minulosti polícia našla v aute zbraň a kokaín.

Milan Lučanský zomrel 30. 12. po tom, ako sa pokúsil o samovraždu v prešovskej cele. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vylúčila rovnako cudzie zavinenie, ako aj akékoľvek pochybenie personálu ZVJS, pričom priblížila hrozivé detaily samovraždy. Krátko po tragédií prehovorila aj jeho bývalá kolegyňa Eva Mišíková, no trpké slová o poslednom dni s Lučanským vyriekla aj jeho manželka. Na verejnosť unikla i údajná lekárska správa exprezidenta polície, hoci tieto slová ministerstvo dementovalo a najnovšie boli zverejnené aj časti z úradných záznamov väznice. K tomu, prečo sa Milan Lučanský takto mohol rozhodnúť, sa vyjadril aj skúsený exvyšetrovateľ Jozef Šátek. Prehovorili aj bachari z prešovskej väznice, ktorí majú jasný názor.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: sme.sk │ Foto: YouTube/REFRESHER SK, Facebook/Milan Lučanský