V priebehu posledných pár týždňov sa objavilo niekoľko vážnych prípadov, kedy ľudia upozorňovali na svoje nepríjemné skúsenosti so službami v zdravotníctve v rôznych krajoch Slovenska. O slovo sa tentokrát hlási nahnevaná mamička Andrea, ktorá mohla prísť o jeden z jej najväčších pokladov.

Andrea sa rozhodla podeliť o svoju skúsenosť s priateľmi na sociálnej sieti, keďže z vyjadrenia nitrianskej fakultnej nemocnice je dodnes absolútne šokovaná. Jej 3-ročný synček Max totiž pri večeri vdýchol kúsok surovej mrkvy. Okamžite začal veľmi kašľať a nevedel sa poriadne nadýchnuť. Rodina skúsila niekoľko manévrov, to však nepomohlo.

Zúfalí rodičia preto neváhali, nasadli do auta a išli do nemocnice, pričom cestou kontaktovali linku 112, ktorá im poslala pomoc. Na ceste sa stretli zo záchranármi vo chvíli, keď bol malý chlapček už opuchnutý, a zároveň mal sťažené dýchanie. Záchranári okamžite kontaktovali oddelenie v Nitre, kde chceli malého pacienta priviesť.

V nitrianskej nemocnici však dusiaceho sa chlapčeka odmietli prijať, keďže nemali potrebné vybavenie a rodičov odkázali až do Bratislavy. Našťastie, Max ešte počas jazdy vykašľal kúsok mrkvy, ktorý ho pomaly zabíjal. Matke odľahlo, no naďalej sa jej zastavuje rozum nad reakciou nemocnice, aj keď vedela, že ide o život.

Celé vyjadrenie matky

,,Priatelia, prosím, čítajte a zdieľajte, čo sa deje v našom zdravotníctve a u nás v nitrianskej fakultnej nemocnici. Dnes pri večeri náš 3-ročný Maxík nešťastnou náhodou vdýchol kúsok surovej mrkvy. Začal veľmi kašľať, nevedel sa poriadne nadýchnuť a plakal, že „to“ nejde von z hrdielka. Po pár neúspešných pokusoch o uvoľnenie tej mrkvy z dýchacích ciest sme sadli s mužom do auta a išli sme do nemocnice,“ opísala hrozivú situáciu Andrea.

,,Medzitým som volala na linku 112, ktorá nám poslala RZP a stretli sme sa na dohodnutom mieste. Malý bol už celý opuchnutý, mal sťažené dýchanie, veľmi kašľal. RZP kontaktovala FN v Nitre, že sme na ceste a kam máme s týmto problém ísť. ORL v Nitre nás však odmietlo prijať, lebo „nemajú potrebné vybavenie a endoskop pre malé deti na spriechodnenie dýchacích ciest“. Odkázali nás do Detskej fakultnej nemocnice do BA. Normálne mi prišlo zle, keď som to počula. Na rukách som mala dusiace sa dieťa, ktoré mi vo veľkej nitrianskej nemocnici nemá kto ošetriť a pomôcť mu??? Čo to, preboha, je??? To nemyslia vážne, že dieťa v tomto stave nechajú prevážať sanitkou do Bratislavy??? Zastavuje sa mi nad tým rozum. My sme mali to obrovské šťastie, že Maximko ešte počas jazdy nakoniec vykašlal ten zapadnutý kúsok mrkvy. Síce sme si urobili nútený výlet do Bratislavy na ďalšie vyšetrenia, ale bez ďalšej ujmy na zdraví,“ teší sa vynervovaná mamička.

,,Pýtam sa však, ako je možné, že v nemocnici nás odmietli prijať, keďže si myslím, že v tomto prípade išlo o život ohrozujúci stav??? Ako mohli dusiace dieťa poslať sanitkou do 90 km vzdialeného mesta, aby mu pomohli??? Kde idú naše peniaze z odvodov do ZP, ak v spádových nemocniciach chýba vybavenie na záchranu toho najdôležitejšieho??? Života našich detí… Ešte aj teraz sa trasiem z toho, čo sa nám dnes stalo a ako zle to celé mohlo skončiť. Ďakujem Bohu, že je Maxík v poriadku a stále s nami. Prosím, zdieľajte tento môj status, aby sa dostal tam kam má… Aby si niekto aj z tých “tam hore“ uvedomil, že tento status mohol byť kľudne aj o ňom, jeho deťoch či vnúčatách… Ja to tiež nenechám takto, chcem vedieť, prečo v Nitre nie je vybavenie, ktoré dokáže zachrániť život dusiaceho sa dieťaťa??? Prečo sa musia riskovať životy našich najväčších pokladov???“ nahnevane sa pýta na záver.

Zdroj: Facebook/Andrea Monnier Hrusovska  |  Foto: Facebook/Andrea Monnier Hrusovska, YouTube