Cesta z Bratislavy do Košíc trvá vlakom cez 5 hodín, autom v ideálnom prípade cez 4 hodiny. Keď raz bude diaľnica D1 skutočne dokončená a bez obmedzení, mohla by táto cesta trvať povedze tri a pol hodiny. Čo ale ešte rýchlejšie spojenie?

Róbert Fico potvrdil, že v hre je obnovenie vnútroštátnej leteckej linky medzi dvomi najväčšími slovenskými mestami, pričom čistá doba letu by bola cca 55 minút.

Samozrejme, tí, ktorí si vedia spočítať, koľko je dva plus dva, si dovtípia, že ak sa k tomu pripočíta čakanie na letisku a transfer na letisko a z letiska, vo finále človek nestrávi “na ceste” až o toľko menej času. Avšak istý komfort by to nepochybne bol a človej by si mohol namiesto neraz strastiplnej cesty po ceste vychutnať výhľad z lietadla.

Avšak podľa slov premiéra bude mať dôležité a možno i posledné slovo Brusel, keďže vláda počíta s dotáciou pre leteckú spoločnosť, ktorá by vyhrala súťaž o prevádzkovanie tejto pravidelnej leteckej linky. Bez tejto dotácie by možno žiadna spoločnosť nemala záujem. Predseda vlády Fico v tejto súvislosti zdôraznil, že je všetko pripravené a čaká sa už len na odpoveď z Bruselu, aby schválil, či je takáto dotácia v súlade s “európskou” legislatívou.

Podľa je Fica je potrebné, aby projekt podporoval štát, inak by zrejme skrachoval. „Sme veľmi otvorení týmto diskusiám. Sme presvedčení o tom, že dopyt by bol obrovský a potenciál tejto linky je ohromný,” povedal pre TV Markíza manažér Letiska Košice Juraj Toth.

Podľa dostupných informácií by cena spiatočnej letenky mohla začínať na sume 100 eur, to je však len predbežný odhad. Kľúčovými faktormmi budú kapacita lietadiel, cena leteckého benzína, záujem zo strany cestujúcich či pravidelnosť tejto linky a ďalšie.

Linka Bratislava – Košice bola naposledy prevádzkovaná v roku 2018, zatiaľ čo presne pred 100 rokmi (5. mája 1924) pristálo v Košiciach prvé komerčné lietadlo na trase Praha – Bratislava – Košice.

Zdroj: Topky | Foto: Google Maps