Od poslednej zmeny formátu hokejových majstrovstiev sveta mužov uplynulo viac ako desaťročie. “Starým” systémom sa hralo naposledy na Slovensku v roku 2011, od roku 2012 sa hrá súčasným, teda šestnásť tímov je rozdelených do dvoch skupín po osem, polovica postupuje, posledné celky z obcoh skupín zostupujú. Kedy prídu ďalšie zmeny?

NÁZOR | Nutno upozorniť na to, že o žiadnej zmene sa v týchto chvíľach nerokuje a nasledovné “tipy” na zmenu formátu sú našimi nápadmi, popŕipade inšpiráciami z nekonečých vôd internetu.

Možnosť č. 1:

Rozšírenie na 20 krajín, a teda, štyri skupiny po päť tímov. Dôjsť by k nej mohlo trebárs v momente, keď sa vrátai Rusi a Bielorusi. V tomto prípade by sa jednalo o nižší počet duelov pre jednotlvých účastníkov, každá krajina by hrala najmenej päť a najviac deväť zápasov, zatiaľ čo dnes je to sedem až desať.

Prvou podmožnosťou by bola tá, že by postupovali z každej skupiny štyri tímy (teda v play-off by bolo šestnásť krajín) a štyria poslední by hrali skupinu o záchranu.

Druhou podmožnosťou by bol postup troch z každej skupiny, pričom by viťazi šli priamo do štvrťfinále, zatiaľ čo druhí proti tretím by hrali osemfinále. Play-out by bola rozšírená na osem tímov a buď by sa hralo vo dvoch skupinách po štyroch alebo by prišla na rad opačná vyraďovačka, a teda, víťazi by sa zachraňovali a dvakrát porazení vypadávali.