V sobotu večer sa v budove Slovenského národného divadla už po 17-krát odovzdávali ocenenia v ankete OTO – Osobnosť televíznej obrazovky. Počas takmer trojhodinovej udalosti, ktorú vysielala naživo RTVS vyhlásili víťazov v 17 kategóriách. Poďme však po poriadku.

Slávnostný galavečer opäť moderovala dvojica v zložení Matej Sajfa Cifra a Adela Banášová. Tá si hneď v úvode prevzala cenu v kategórii Moderátor televíznych programov. Následne sa už na pódiu striedali herci, speváci, moderátori, umelci, či osobnosti zo spoločenského života.

„Chybička se vloudila“

Tak ako každý priamy prenos aj tento sa nezaobišiel bez mnohých menších chybičiek. Janko Gordulič nevedel trafiť na scénu, mená víťazov videli prítomní aj doma pri televíznych obrazovkách niekedy skôr než by mali a došlo aj na prehodenie kategórii. Najviac však pútali pozornosť obálky, v ktorých boli napísané mená víťazov. Tie totiž neboli vôbec zalepené a budili dojem, že ich produkcia narýchlo kúpila z blízkeho papierníctva.

Obálky na OTOvi nevyzerali príliš noblesne

Moderátori večera sa nevyhli ani „trápnym“ momentom, keď mnoho ich vtipov prítomní nepochopili, alebo sa o tieto chvíle postarali na pódiu prítomní hostia. Hlavne Adela sa počas prenosu niekoľkokrát nevyhla zosmiešňovania momentu, keď ju Viktor Vincze nedávno v priamom prenose Telerána požiadal o ruku.

Sieň slávy

Do Siene slávy tento rok voviedli herečku Božidaru Turzonovovú. Tá si vo svojej ďakovnej reči spomenula na začiatky svojho pôsobenia v televízii, ktoré sú spájané práve s RTVS vtedy ešte s Česko-slovenskou televíziou. Poďakovala aj svojím rodičom, že ju naučili cítiť umenie a nezabudla ani na svojho manžela Jozefa Adamoviča, ktorý ju pred pár rokmi navždy opustil.

Božidara Turzonovová v Sieni slávy

Prekvapenia večera

Prekvapením večera nebol ani nový člen Siene slávy, ktorým sa stala herečka Božidara Turzonovová, ani víťaz absolútneho OTA, ale víťaz kategórie Herec. Ním sa stal Michal Hudák, ktorý aj vo svojom príhovore priznal, že je to prekvapenie, keďže v roku 2016 nenatočil ani milimeter filmu alebo seriálu. Dodal však, že divákom je jedno, či je to herec v seriáli, alebo sedí za pultom v Inkognite. 

Prekvapený bol určite aj komentátor Marcel Merčiak, ktorý si okrem ocenenia v kategórii Komentátor športu, odniesol aj víťazstvo v kategórii Moderátor športu.

Soška OTA sa netradične ušla aj človeku, ktorý stojí v zákulisí rôznych projektov a relácií. Peter Núñez, režisér aj tohtoročného OTA, získal cenu za redakciu týždenníka Plus 7 dní. Stalo sa tak vôbec po prvýkrát, že bol ocenený človek, ktorého síce verejnosť nepozná, ale vďaka nemu môžu televízni diváci sledovať svoje obľúbené seriály, či relácie alebo vďaka jeho programom môžu sledovať svoje obľúbené osobnosti televíznej obrazovky.

Takisto netradične ocenili aj redaktorku spravodajstva Leonu Kočkovičovú Fučíkovú, ktorá náhle zomrela na Silvestra na rakovinu. V jej mene bol cenu prevziať jej manžel Ivan, ktorý na pódiu ťažko hľadal slová, ale aj napriek tomu poďakoval v jej mene a dodal, že jeho rodine aj táto soška OTA bude Leonu už navždy pripomínať.

V kategórii Absolútny OTO nič nové

Túto kategóriu opäť ovládla Adela Banášová, ktorá sa priznala, že toto ocenenie tento rok nečakala, zároveň však dodala, že si toto ocenenie zaslúži a OTA pobozkala, čím zrejme narážala na nedávnu kauzu povýšenia predsedu parlamentu Andreja Danka, ktorý taktiež povedal, že si povýšenie zaslúži a kapitánske výložky pred novinármi pobozkal. Vo svojej ďakovnej reči Slovensko vyzvala, aby si ľudia navzájom viac dopriali. Pre veľa ľudí som možno výzvou, aby sa naučili dopriať, … Doprajme si všetci navzájom a bude nám všetkým lepšie” povedala po prevzatí ocenenia Adela.

Kompletný zoznam všetkých víťazov tohtoročného OTA

Moderátor/-ka TV programov: Adela Banášová
Seriál roka: Horná Dolná
Moderátor/-ka TV spravodajstva: Adriana Kmotríková
Zábavný program: Milujem Slovensko
Moderátor/-ka športu: Marcel Merčiak
Komentátor/-ka športu: Marcel Merčiak
Osobnosť TV publicistiky: Patrik Herman
Hudobná skupina: IMT Smile
Herec roka: Michal Hudák
Herečka roka: Táňa Pauhofová
Speváčka roka: Kristína
Redaktor/-ka spravodajstva: Leona Kočkovičová Fučíková
Spevák roka: Adam Ďurica
Program roka: Tvoja tvár znie povedome
Cena týždenníka Plus 7 dní: Peter Núňez
Sieň slávy: Božidara Turzonovová
Absolútny OTO: Adela Banášová

Zdroj: RTVS | Foto: RTVS, Instagram