V stredu (4. augusta) sa v Žilinskom kraji uskutočnila slávnostná udalosť, ktorej sa zúčastnili desiatky Slovákov. Medzi nimi boli aj politici i umelci, pričom jeden z nich určite nečakal, že napokon skončí hospitalizovaný.

Na nádvorí sídelnej budovy Matice slovenskej v Martine sa konalo odhalenie busty Alexandra Dubčeka pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia. Medzi divákmi bol aj výtvarník Peter Kalmus držiac transparent, na ktorom stálo: ,,Obete 21.8.1969.“ Na transparente sa nachádzalo aj päť mien, v dôsledku čoho mal poukazovať na tzv. obuškový zákon.

Umelcovi sa následne snažila skupina ľudí vytrhnúť jeho tabuľu, pričom ho neznámy útočník udrel do hlavy. Kalmus skončil na pár minút v bezvedomí, no po prebratí si zavolal záchranku a kontaktoval aj políciu. Je zarážajúce, že nikto z prítomných mu prvú pomoc absolútne neposkytol!

67-ročný rodák z Piešťan bol prevezený do Univerzitnej nemocnice v Martine, kde absolvoval vyšetrenie CT hlavy a ošetrenie. Po zažehnaní hrozby krvácania do mozgu bol prepustený do domácej liečby. Matica slovenská však tvrdí, že Kalmus narúšal pokojný priebeh kultúrneho podujatia.

Podľa jej oficiálneho stanoviska sa správal agresívne. ,,Neznámy muž fyzicky bránil aktu kladenia vencov k buste Alexandra Dubčeka a inicioval neprimeraný fyzický kontakt s účastníkmi podujatia. Podľa záznamu o podaní oznámenia niektorých prítomných z obecenstva fyzicky a verbálne napadol,“ uvádza sa na oficiálnej stránke slovenskej inštitúcie, pričom malo byť na neho podané trestné oznámenie. Napadnutý výtvarník však tieto obvinenia absolútne odmieta.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: tyzden.sk, matica.sk  |  Foto: FB/Dalibor Steindl Turiec, Peter Kalmus, Eugen Korda, Medzicentrum