Slovensko a nezamestnanosť: Aký je jej aktuálny trend?

Dátum:

Aká je aktuálna miera nezamestnanosti na Slovensku, ktoré regióny sú na tom najhoršie, a naopak, najlepšie? Porovnali sme údaje zo štatistického úradu, ktoré sú verejne dostupné na stránke UPSVR.gov.sk. Toto sú výsledky.

V januári 2022 dosiahla evidovaná nezamestnanosť podľa oficiálneho webu Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny hodnotu 6,96 %, keďže z celkového počtu tesne nad úrovňou 2,7 milióna ekonomicky aktívnych obyvateľov SR figuruje medzi uchádzačmi o zamestnanie 187 951 ľudí. V novembri 2021 to bolo 6,64 % a v decembri 6,76 %. Je tu teda vidno stúpajúci trend, no nie nejaký dramatický. Nezamestnaný je približne jeden z pätnástich ľudí v produktívnom veku, ktorí majú záujem pracovať.

Najhoršie je to s nezamestnanosťou na juhovýchode a východe Slovenska. Najvyššie percento nezamestnaných je v okrese Rimavská Sobota (až 20,26 %), cez 15 % nezamestnaných je v okresoch Revúca, Kežmarok, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sabinov a Sobrance. Čo sa týka krajov, najhoršie je na tom Prešovský (11,15 %).

Naopak, najlepšie sú na tom okresy Ilava a Trenčín (3,19 % resp. 3,20 %), pod 4-percentnou hranicou sú aj okresy Hlohovec, Bratislava V, Piešťany, Nitra, Trnava, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava I, Myjava a Zlaté Moravce. Neprekvapí teda, že práve Bratislavský, Trnavský a Trenčiansky kraj sú na tom najlepšie (od 4,32 do 4,36 % nezamestnaných).

Oproti januáru 2021 sa ale situácia zlepšila, vtedy nezamestnanosť dosahovala úrovne 7,81 %, čo predstavovalo 213 nezamestnaných osôb. Pred pandémiou, a síce v januári 2020, bola na Slovensku evidovaná len 4,98-percentná nezamestnanosť, teda bez práce bolo oficiálne evidovaných necelých 140-tisíc Slovákov v produktívnom veku. Avšak v minulosti sme tu mali aj čísla okolo 10 – 15 percent, ku ktorým sa, našťastie, navzdory ťažkým časom nepribližujeme.

JANUÁR 2022 nezamestnanosť v krajoch

Zdroj: Upsvr.gov.sk | Foto: Pixabay

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Slovenský spevák priznal ROZVOD: Hneď zbalil známu speváčku!

Úspešný spevák, ktorému sa nielenže podarilo prebojovať medzi finalistov...

Slovenská športová legenda KONČÍ: Emotívna rozlúčka plná sĺz!

Slovenský futbal sa v sobotu niesol v znamení lúčenia,...

TRAGÉDIA v Modre: O život prišiel mladý muž († 28)!

K veľkej tragédii došlo v sobotu v popoludňajších hodinách...

Založí si rodinu? Bezdeda priznal smelé plány s 22-ročnou priateľkou!

Nestarnúci spevák Tomáš Bezdeda už roky priznával, že túži...