Nikoho neprekvapí, že suverénne najviac vyťaženými cestnými úsekmi sú tie diaľničné či rýchlostné cesty alebo cesty 1. triedy na miestach, kde nie je žiadna diaľnica, ako trebárs okolo Strečna.

Podľa dostupných štatistík býval najvyťaženejším úsekom na Slovensku Prístavný most v Bratislave, po ktorom na základe meraní z tohoto roku prechádza denne takmer 100 tisíc vozidiel, teda viac ako jednu každú sekundu.

Z čela ho zosadil iný úsek diaľnice D1, a síce úsek v Bratislave pri obchodnom centre Avion, zaznamenali tu denne až viac ako 101 tisíc áut. Až 94 vozidiel za hodinu prúdi cez most Lafranconi, taktiež v Bratislave.

Z údajov, ktoré priniesli Hospodárske noviny, vyplýva, že spomedzi úsekov ciest 1. triedy sú kráľmi Popradská ulica v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa, kde denne prejde cez 38 tisíc vozidiel, po ceste č. 18 v Prešove cez 39 tisíc a v Žiline po ceste č. 11 dokonca cez 43 tisíc, teda viac ako 1 500 za hodinu. Samozrejme, v najsilnejších časoch je to ešte viac.

Veľmi vysoké čísla sú napríklad aj intenzity na R1 v katastri Banskej Bystrice s viac ako 53 tisíc vozidlami denne, 33 tisíc vozidiel denne po ceste 1. triedy č. 61 v Trenčíne a aj niektoré cesty druhej triedy s regionálnym významom majú vyťaženie okolo 20 tisíc vozidiel za deň.

Zdroj: Hospodárske noviny | Foto: Google Maps