Od 15. mája vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý pripravil viaceré zmeny v spojení s technickou a emisnou kontrolou. Nový systém sa už realizuje aj v praxi, pričom tisícky áut dostali označenie ,,dočasne nespôsobilý“. Existuje však spôsob, ktorý by mohol vodičom pomôcť pri zvládnutí povinnej kontroly.

Na staniciach technickej kontroly boli po novom nainštalované kamerové systémy, a taktiež sa schválili opatrenia na lepšie vykonávanie uvedených kontrol. Rovnako sa však sprísnili aj samotné emisné limity, pričom tisíce áut po celom Slovensku budú mať vážny problém.

Veľká skupina benzínových modelov s rokom výroby od roku 2005 to budú mať problémovejšie, keďže tieto autá stále používajú OBD II. pripojenie pre diagnostiku. V prípade naftových motorov ide o modely s rokom výroby od roku 2017, ktoré mohli mať korigovaný súčiniteľ absorpcie (ľudovo dymivosť) na úrovni adekvátnej normy platnej v danom čase.

Staršie vozidlá s naftovým motorom však stále majú šancu prejsť pri emisnej kontrole, pričom by sa nemali dostať do tzv. červených čísiel. Pred kontrolou je vhodné pri tankovaní pridať do palivovej nádrže primerané množstvo aditív a následne prevetrať auto na diaľnici jazdou vo vyšších otáčkach motora. Výfukový systém by sa tak mal efektívne zbaviť nečistôt, pričom pri emisnej kontrole by merací prístroj nemal zachytiť tak vysokú produkciu spalín.

Zdroj: autoviny.sk  |  Foto: Pixabay