Je tomu len zopár hodín, čo symbol kresťanstva pochoval tesne pred Veľkou nocou ničivý požiar. Katedrála Notre-Dame v Paríži sa momentálne zmieta v popole a dyme, pričom hasičom sa podaril doslova zázrak. Uchovať konštrukciu horiacej pýchy Francúzska!

Nielen Parížania, ale doslova celý svet bol uplynulú noc myšlienkami pri rieka Seina, kde masívne horel symbol kresťanstva, katedrála Notre-Dame. Chrám Matky Božej, s ktorého výstavbou sa začalo v roku 1163 za vlády kráľa Ľudovíta VII., pohltili plamene v dôsledku nešťastnej náhody a úmyselné podpaľačstvo či teroristický motív boli vylúčené.

Krátko pred 19 hodinou vznikol v podkroví budovy požiar, pričom v priebehu pár hodín sa plamene rozšírili po celej katedrále. Ako prvá sa zrútila hlavná veža a následne strecha objektu. Záchranným zložkám sa podarilo evakuovať okolie, pričom zachránili aj niektoré z mimoriadne významných pamiatok uložených práve v Notre-Dame.

Katedrála totiž ukrývala cenné artefakty, pričom sa podarilo zachrániť tŕňovú korunu Ježiša Krista, ako aj tuniku francúzskeho kráľa Ľudovíta IX. z 13. storočia. Žiaľ, množstvo cenných obrazov i predmetov uhorelo spolu s veľkou časťou srdca Paríža, Chrámu Matky Božej.

V blízkosti horiacej katedrály sa nachádzalo množstvo ľudí, pričom mnohí z nich nedokázali zadržať slzy. Nielen Francúzi, ale aj turisti sa obávali, že Notre-Dame vidia stáť naposledy a pod náporom ohňa zhorí do tla. Ako vo svojom videu zachytila stanica ABC News, prítomní sa v jednom momente spojili a so smútkom v hlase zaspievali skladbu Ave Maria.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron prisľúbil obnovu katedrály, pričom chce vyhlásiť medzinárodnú zbierku. Ako prvý sa k rekonštrukcii prihlásil francúzsky miliardár François-Henri Pinault, ktorý na opravu chrámu prisľúbil sto miliónov eur.

Zdroj: CBS.com, CNN, ABC | Foto: Wikimedia, Facebook/ABC