IKEA je firma s najväčším maloobchodným predajom nábytku na svete, pričom aj medzi Slovákmi je veľmi obľúbená. Obchodné domy navštevujú denne tisícky zákazníkov, ktorí sa budú musieť pripraviť na veľkú zmenu.

Spoločnosť IKEA vydala svoj prvý katalóg v roku 1951 s prvotným nákladom 285-tisíc výtlačkov. Od toho momentu sa stal katalóg plný nábytkárskych inšpirácií neoddeliteľnou súčasťou firmy. V roku 2016 bolo dokonca distribuovaných viac ako 200 miliónov výtlačkov v 22 jazykoch na päťdesiatich trhoch sveta.

Rok 2 000 bol však pre nábytkársku firmu prelomový, keďže spustila digitálnu verziu katalógu a počet tlačených kusov sa razantne znížila. V priebehu rokov je zrejmé, že zákazníci začali čoraz viac vyhľadávať inšpirácie na internete, a dokonca nakupujú aj viac online. Za posledný rok sa mali tržby z webových nákupov zvýšiť o 45 %!

Firma sa z tohto dôvodu rozhodla po 70 rokoch úplne zrušiť distribúciu katalógu a snažiť sa presunúť všetkých zákazníkov na internet. Posledný katalóg bol vytlačený už „iba“ v počte 40 miliónov výtlačkov. Vďaka radikálnemu opatreniu sa zároveň ušetria tisícky ton papiera ročne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: bbc.com  |  Foto: FB/IKEA, Twitter, Pixabay