Milan Lučanský mal odoslať z väzby v Prešove viaceré listy. Z jedného mal údajne prečítať dve vety právny zástupca rodiny Radačovský. Na to, čo bolo ich obsahom a komu boli adresované, odpovedá vedenie väznice.
Riaditeľ prešovskej väznice Norbert Kundrák pre Denník N uviedol, že v prípade kolúznej väzby sú všetky listy kontrolované vyšetrovateľom, pričom proces môže trvať aj dva týždne, kým sa list dostane k adresátovi. Vo väznici však nemôžu vedieť, komu Lučanský list písal, ani čo bolo obsahom korešpondencie, v zariadení len evidujú odoslanú poštu. Rovnako aj prichádzajúca pošta dorazila Lučanskému až deň po jeho smrti. Právnik rodiny Radačovský, bývalý advokát Lučanského Beresecký, ani Úrad špeciálnej prokuratúry sa k tejto téme nechceli vyjadrovať.
Kundrák tiež potvrdil, že na cele boli cez priezorové okienko robené pravidelné kontroly, častejšie ako polhodinové, keďže Lučanský bol po príchode z trenčianskej nemocnice zaradený do rizikovej skupiny dva. Dodal, že po pokuse o samovraždu kontaktoval Lučanského manželku, no tá mu zložila telefón a nereagovala. Televízor, ktorý mu poslala cez advokáta, sa po kontrole dostal k Lučanskému 22. decembra. Hodinky od vdovy však boli vrátené, keďže obsahovali zariadenie na prenos dát, čo nie je povolené.
Objasnil tiež, že premiestňovanie generála v rámci ciel malo konkrétne dôvody: “Dali sme ho na prvú celu. Na druhý deň sme si vyhodnocovali kamerové záznamy a zistili sme, že kamera bola ďaleko od jeho cely. Rozhodli sme sa ho dať bližšie ku kamere,” odôvodňuje. Rovnako po príchode z trenčianskej nemocnice umiestnili Lučanského na celu 114 na 2. poschodí, aby tam mal službukonajúci referent k nemu bližšie. Podľa jeho slov je nemožné väznenému zabrániť v samovražde. “Využívajú plachtu, posteľnú bielizeň, tepláky, košeľu, uteráky… Ak si chce vziať obvinený život, tak je jedno, akú posteľ má. Zažil som samovraždu, keď sa obvinený priviazal o čelo postele. Nemal poschodovú posteľ a ani sa nespustil z tej svojej dolu na zem. Nie, on sa po posteli posúval smerom k nohám a tak sa uškrtil,” dodal.
Milan Lučanský zomrel 30. decembra po tom, ako sa pokúsil o samovraždu v prešovskej cele. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vylúčila rovnako cudzie zavinenie, ako aj akékoľvek pochybenie personálu ZVJS, pričom priblížila hrozivé detaily samovraždy a uviedla tiež, že nevidí paralelu medzi ním a Kuciakom. Na verejnosť unikla i údajná lekárska správa exprezidenta polície, hoci tieto slová ministerstvo dementovalo a najnovšie boli zverejnené aj časti z úradných záznamov väznice či výpovede prešovských bacharov. K tomu, prečo sa Milan Lučanský takto mohol rozhodnúť, sa vyjadril aj skúsený exvyšetrovateľ Jozef Šátek. 8. januára sa uskutočnil Lučanského pohreb v Štrbe, na ktorý prišiel Kaliňák či Harabin, pričom Pellegrini a Saková svoju účasť zrušili.
Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<
Zdroj: dennikn.sk, sme.sk │ Foto: YouTube/Startitup, HN televízia, FB/Milan Lučanský