Po smrti Milana Lučanského musí ministerka spravodlivosti Mária Kolíková opätovne odpovedať na otázky ohľadne jeho úmrtia, väzby, ako aj čeliť súčasným vášňam verejnosti. V najnovšom rozhovore uviedla svoj názor na zosnulého generála, no taktiež na štváčske kroky opozície.

Krátko po úmrtí Lučanského vznikla facebooková skupina All For Milan, hoci jej dvaja admini sa nateraz skrývajú za falošnými profilmi a menia svoje profilové fotky. Ľudia totiž tragédiu prirovnávajú k úmrtiu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny. Ministerka však žiadnu podobnosť nevidí: “Je to absolútne neprimerané. Ja v tom nevidím žiadnu paralelu a ani nevidím, kde ju mám nájsť. Vnímam to ako politické zneužitie tejto kauzy, pretože sa rozprávame o vysokopostavenom policajnom funkcionárovi, ktorý bol obvinený z brania úplatku. Keďže sudca rozhodol o kolúznej väzbe, skutkový stav v tomto prípade nemohol byť chabý…. Na druhej strane máme úmyselnú vraždu. Ján Kuciak bol investigatívny novinár, ktorý sa snažil vo verejnom záujme získavať informácie, aby veci verejné boli spravované dobre, hospodárne a v súlade so zákonom,” uvádza pre Denník N.

Dokumenty či kamerové záznamy bude teraz prešetrovať kontrolná komisia, pričom na rokovania bude prizvaný i právny zástupca rodiny Radačovský a uvažuje sa aj o rodinnom príslušníkovi. Verejnosti boli doposiaľ sprístupnené dokumenty, ktoré ministerka mohla zverejniť bez toho, aby marila trestné konanie. Videla aj kamerové záznamy, pričom čas medzi 16:30 a 16:39 v osudný deň je plne zachytený. Vyjadrila sa aj k osobe Milana Lučanského: “Nemal moju plnú dôveru a po tom, čo bol obvinený, bolo spochybnené jeho pôsobenie v Policajnom zbore ako prezidenta, ktorý by si plnil svoje poslanie, ako si mal,” uviedla so slovami, že bol tiež osobou “nie úplne zmierlivej a pokojnej povahy”.

Dodala, že tragédia je zneužívaná na politický boj, pričom spomína Denisu Sakovú, no aj celkovo politikov. “Obvinený generál je mŕtvy a ja nechcem túto situáciu zneužívať. Každý si však môže položiť otázku, komu tá samovražda slúži a kým a akým spôsobom je zneužívaná… Je mi úprimne ľúto, čo sa stalo… Z mojich postojov je zrejmé, že to nevyužívam na politické útoky, a ani nijakým spôsobom emočne nerobím žiadne odkazy smerom k opozičným politikom, ktorí to politicky zneužívajú a emočne vystupujú spôsobom, ktorý je nekorektný a neférový a ktorý nepomáha žiadnym spôsobom Slovensku,” dodáva.

Milan Lučanský zomrel 30. 12. po tom, ako sa pokúsil o samovraždu v prešovskej cele. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vylúčila rovnako cudzie zavinenie, ako aj akékoľvek pochybenie personálu ZVJS, pričom priblížila hrozivé detaily samovraždy. Krátko po tragédií prehovorila aj jeho bývalá kolegyňa Eva Mišíková, no trpké slová o poslednom dni s Lučanským vyriekla aj jeho manželka. Na verejnosť unikla i údajná lekárska správa exprezidenta polície, hoci tieto slová ministerstvo dementovalo a najnovšie boli zverejnené aj časti z úradných záznamov väznice či výpovede prešovských bacharov. K tomu, prečo sa Milan Lučanský takto mohol rozhodnúť, sa vyjadril aj skúsený exvyšetrovateľ Jozef Šátek.

 Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: YouTube/REFRESHER SK