Moderátor Andrej Bičan si počas uvádzania zábavnej relácie RTVS 5 proti 5 často robí žartíky zo seba či zo súťažiacich. V nedávnej časti mu však jeho poznámka rovno pred kamerami vyrobila poriadny problém. Vtipom sa muselo zapodievať aj vedenie verejnoprávnej televízie.

Andrej Bičan, ktorý sa vyjadroval aj k pandémii, si po nedávnej epizóde relácie 5 proti 5 vyrobil poriadny malér. Súžiaci mu totiž povedal, že je z finančných dôvodov lepšie si adoptovať psíka z útulku. Na to moderátor odvetil, že má zrejme židovských predkov, čo malo vyznieť ako žart. Ústredný zväz židovských náboženských obcí na Slovensku je ale iného názoru a žart Andreja Bičana sa ich poriadne dotkol.

Nie, nie je to prílišná precitlivelosť. Našou úlohou je pred štátom a štátnymi inštitúciami zastupovať a hájiť slovenskú židovskú komunitu. Židia sa musia na Slovensku cítiť doma! RTVS je verejnoprávna televízia, nie žumpa! Neostaneme ticho,“ uverejnili na sociálnej sieti. Po oslovení časopisu Šarm sa moderátor za poznámku v relácií ospravedlnil: „Mrzí ma strašne, ak som sa niekoho dotkol. Za to sa ospravedlňujem. Fenomén židovskej anekdoty je tu a Židia i židia ich radi rozprávajú, píšu a analyzujú. Súčasťou týchto anekdôt je aj židovská šetrnosť až lakomosť… Dúfam, že hranicu medzi dobrým vtipom a urážkou sa mi snáď darí rozoznávať. Nabudúce si budem robiť žarty z kresťanov, neveriacich, budhistov a moslimov, ako som si robil už mnohokrát pred tým,“ uviedol Bičan.

Rada pre vysielanie a retransmisiu však už prijala štyri sťažnosti. „Ak rozhodne o začatí správneho konania, jeho výsledkom môže byť uloženie sankcie,“ odvetila hovorkyňa RVR Lucia Michelčíková.  „Moderátorovi sme nevhodný humor ostro vytkli. Zo strany RTVS išlo o zlyhanie ľudského faktora pri finálnom strihu relácie,“ dodala hovorkyňa telerozhlasu Andrea Pivarčiová. Či bude mať poznámka moderátora aj ďalšiu dohru, je tak nateraz otázne.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: FB/Židia na Slovensku, sarm.pluska.sk │ Foto: RTVS, FB/5 proti 5