Hoci si mnohí sľubovali od staronovej vlády Róberta Fica to, že ceny viac-menej stúpať nebudú, zdá sa, že to celkom možné nie je. Aktuálne kompetentní predstavili opatrenie, ktoré by malo priniesť do štátnej kasy stámilióny eur.

“Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a zadlženie Slovenska je návrh zákona súčasťou konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,” zdôraznilo Ministerstvo financií SR v dôvodovej správe k schválenej novele.

Zmeny majú podľa ministerstva priniesť do rozpočtu 15 miliónov eur v budúcom roku, 126 miliónov eur v roku 2026 a 180 miliónov eur v roku 2027. A to vzhľadom k tomu, že v roku 2025 sa očakáva len dopredaj týchto produktov.

Produktom, ktorý tieto prostriedky prinesie do kasy, alebo aspoň sa to očakáva, je spotrebná daň z tabakových výrobkov, ktorá sa má od budúceho roka vzťahovať aj na náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. Zároveň sa má táto daň v ďalších rokoch postupne zvyšovať.

Je to veľa? Toľkoto alkoholu vypije priemerný Slovák!

Zdroj: Topky | Foto: IG/Ministerstvo financií SR