Ministerstvo zdravotníctva informuje o zlepšovaní podmienok pre matky a ich novorodencov, pričom sa opiera o zásady Baby friendly hospital initiative (BFHI). Iniciatíva sa zaoberá podporou vzťahovej väzby a laktácie, pričom sa začali vykonávať audity v nemocniciach, aby sa zaistilo ich dodržiavanie.

Ministerstvo zdravotníctva prevzalo 1. januára 2019 koordináciu národnej iniciatívy BFHI a malo by podporovať, kontrolovať a preverovať dodržiavanie jej pokynov pred pôrodom, počas neho, ako aj po pôrode. K dnešnému dňu boli vykonané kontroly v dvoch zariadeniach, a to v žilinskej a trenčianskej nemocnici.

Ministerstvo zdravotníctva kontrolovalo dodržiavanie stanovených BFHI, pričom po stretnutí sa za nemocnicu v Žiline vyjadrila primárka novorodeneckého oddelenia: „Stretnutie bolo prínosné a podnetné. Spoločne sme prešli požiadavky zásad tejto iniciatívy a ubezpečili sme sa, že niektoré veci robíme správne. Samozrejme, zistili sme aj naše rezervy, kde môžeme niektoré postupy sčasti zmeniť či upraviť, aby bola starostlivosť ešte kvalitnejšia a plne spĺňala kritéria Baby Friendly Hospital. Na zmenách sme začali ihneď pracovať,“ povedala MUDr. Katarína Jackuliaková.

Združenie Slovenský pacient v spolupráci s ministerstvom zdravotíctva vydalo grafiku s názvom „10 bodov úspešného dojčenia“, ktorá sa zameriava na ochranu a propagáciu dojčenia pre jeho pozitívny význam pre matku aj dieťa. Ten by mal podporiť potrebu dojčenia vzhľadom k zdraviu aj vzťahovej väzbe medzi matkou a novorodencom.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: MZSR | Foto: MZSR, pixabay.com