Od začiatku pandémie koronavírusu sa objavili desiatky prognóz o priebehu covidkrízy na Slovensku, no aj vo svete. Najnovšie vyslovil svoju predpoveď samotný riaditeľ výrobcu jednej z vakcín, ktorý sa domnieva, že pozná dátum, kedy sa všetko dostane opäť do normálu.

Stéphane Bancel, riaditeľ amerického výrobcu vakcín Moderna, poskytol rozhovor zameraný na očkovanie. Podľa jeho slov sa vakcinácia proti ochoreniu postupne rozšíri aj na deti od piatich rokov a neskôr sa môžu očkovať aj bábätká od šiestich mesiacov.

Očkovanie považuje za jediné riešenie koronakrízy. ,,Do polovice budúceho roka bude vyrobených dostatok vakcín, aby mohol byť proti covidu zaočkovaný každý človek na svete,“ povedal pre švajčiarsky denník Neue Zürcher Zeitung, pričom je presvedčený, že pandémia koronavírusu skončí o rok.

Bancel sa taktiež domnieva, že nezaočkovaní ľudia sa nákaze nevyhnú. ,,Tí, ktorí sa nezaočkujú, budú imunizovaní prirodzene, pretože variant delta je veľmi nákazlivý. Celé to dopadne podobne ako s chrípkou. Môže sa dať zaočkovať a prejsť zimou v poriadku, alebo tak neurobiť a riskovať, že ochoriete alebo dokonca skončíte v nemocnici,“ vyhlásil šéf zodpovedný za očkovaciu látku Moderna.

Americký riaditeľ zároveň priznal, že momentálne pracujú na vývoji očkovacej látky proti variantu delta, ktorý má byť základom vakcinácie v roku 2022. Taktiež sa zaoberajú variantom ,,delta plus beta“, ktorý má byť, podľa vedcov, budúcou mutáciou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: nzz.ch  |  Foto: Twitter