Len pred pár týždňami Slovenskom rezonovala výzva na pomoc pre novonarodenú Emanuelku. Bábätko sa totiž narodilo s vrodenou chybou srdca. Chýbala mu priehradka, ktorá oddeľuje srdcové komory a preto si čerství rodičia nemohli vziať svoje dieťatko do náručia, ale ihneď ho museli zveriť do rúk špecialistov a napojiť na prístroje. Nasledovala séria ťažkých dní, počas ktorých sa ich dcérka musela podrobiť niekoľkým operáciám.

Rodičia Katarína (35) a Peter (42) sa veľmi tešili na príchod svojho dieťatka, no šok prišiel už v 12. týždni tehotenstva, keď na sone zistili, že ich dieťatko bude mať pravdepodobne srdcovú poruchu. Zdrveným rodičom odporučili umelé prerušenie tehotenstva. Lenže takýto ťažký krok nedokázali spraviť a pevne verili, že ich dieťatko napriek všetkému prežije. Emanuelka prišla na svet 18. januára 2018 a týmto dňom sa začal boj o záchranu jej života.

Už prvé dni boli veľmi kritické, no to najhoršie prišlo až po prvej operácií, ktorú absolvovala už  7. februára. Jej malý organizmus náhle z neznámych príčin skolaboval a mesačné bábätko museli resuscitovať. Lekári následne Emanuelke zaviedli mimotelový obeh, na ktorý potrebovala veľké množstvo vzácnej krvi.

Malá bojovníčka nanešťastie potrebovala veľmi zriedkavú krvnú skupinu A Rh negatív a prosba o nájdenie ochotných darcov opäť zomkla celé Slovensko. Ľudia zo všetkých kútov krajiny sa ozývali a ochotne chodili darovať krv pre malú Emanuelku.

Dojatí rodičia sú nesmierne šťastní, že sa ešte našli dobrí ľudia, ktorým nie je život malého bábätka ľahostajný. Aj vďaka ich pomoci a neúnavnej starostlivosti profesionálneho tímu v Detskom kardiocentre v Bratislave ich malá dcérka prežila najkritickejšie dni a dnes sa má už omnoho lepšie.

,,Oceňujeme obrovskú profesionalitu tímu. Celkový počet darcov odhadujeme asi na 20. Aj vďaka krvi ju mohli odpojiť od prístrojov a teraz už srdiečko aj pľúca pracujú samostatne. Stále sa však musí naučiť prijímať materské mlieko, ktoré jej doteraz podávajú sondou,“ dodala utrápená matka.

Hoci ešte nič nie je vyhraté a každú chvíľu sa stav ich princeznej môže zvrtnúť, rodičia si po mesiaci mohli konečne vziať svoje dieťa na ruky a popestovať si ju. Bol to nesmierne dojímavý okamih a padli aj slzy šťastia.

Zdroj: cas.sk | Foto: PS